Aktualności

Fundusze unijne na termomodernizację i doposażenie szpitala w Wyszkowie

2018.11.08 09:30 , aktualizacja: 2018.11.08 09:57

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • przy stole siedzą wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu Elżbieta Lanc, podpisują umowy Decyzją Zarządu Województwa...
  • Od lewej stoją: Bogdan Mirosław Pągowski – Starosta Powiatu Wyszkowskiego, członek zarządu Elżbieta Lanc, dyrektor szpitala powiatowego w Wyszkowie Cecylia Domżała, wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, wicestarosta powiatu Wyszkowskiego Adam Mróz, trzymają 2 czeki Dzięki pozyskanym środkom...
  • Zdjęcie przedstawia budynek szpitala. Po prawej stronie widać podjazd dla karetek. Przy budynku rosną świerki Wkrótce, dzięki środkom...

Już niebawem blisko 5,2 mln zł unijnego wsparcia trafi do szpitala powiatowego w Wyszkowie. Placówka zainwestuje prawie 2,9 mln zł dofinansowania w poprawę efektywności energetycznej budynków i ponad 2,3 mln zł w zakup nowoczesnej aparatury medycznej.

 

Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego projekty otrzymały dofinansowanie w ramach RPO WM 2014–2020. Umowy podpisały wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu Elżbieta Lanc i dyrektor szpitala powiatowego w Wyszkowie Cecylia Domżała.

 

– Dzięki pozyskanym środkom szpital zastosuje rozwiązania proekologiczne związane z odnawialnymi źródłami energii. A nowe wyposażenie poprawi jakość opieki medycznej. To niezwykle istotne, by szpitale na Mazowszu podnosiły jakość świadczonych usług. Cieszę się, że możemy wspierać te pozytywne zmiany – podkreśliła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

Niska efektywność energetyczna budynków powoduje nadmierne zużycie energii cieplnej i energetycznej, co w rezultacie przekłada się na dużo wyższe koszty eksploatacji. Nowoczesne rozwiązania wykorzystujące OZE pozwolą na zmniejszenie kosztów utrzymania szpitala, a także ograniczą zanieczyszczenie powietrza związane z niską emisją. Dzięki środkom z Unii Europejskiej pacjenci wyszkowskiego szpitala będą mieli także dostęp do najnowszych metod leczenia i dobrego sprzętu – zaznaczyła członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

Szpital w Wyszkowie stawia na niskoemisyjność

Termomodernizacja wraz z wykorzystaniem OZE i wymianą oświetlenia na energooszczędne zostanie przeprowadzona w czterech obiektach: budynku głównym, przychodni, pawilonie oraz w poradniach wchodzących w skład kompleksu szpitala powiatowego w Wyszkowie. Prace obejmą: ocieplenie ścian zewnętrznych, wymianę okien i drzwi, ocieplenie stropodachów, modernizację instalacji c.o. oraz wentylacji, wymianę oświetlenia na energooszczędne oraz montaż instalacji fotowoltaicznej.

Realizacja projektu obniży zapotrzebowanie budynków na energię, dzięki czemu zmniejszą się koszty eksploatacyjne, a także ilość zanieczyszczeń wprowadzanych do powietrza.

 

Nowoczesna aparatura medyczna w wyszkowskim szpitalu

Placówka pozyskała także środki na zakup sprzętu medycznego. Pracownia ortopedyczna wzbogaci się o RTG przenośny, laser, cykloergometr, urządzenie do aktywnej terapii ręki oraz dynamiczną platformę balansową. Do poradni otolaryngologicznej zakupiony będzie fiberoskop do oceny trzeciego migdałka i mikroskop uszny, a do poradni neonatologicznej – promiennik podczerwieni, dwie wagi niemowlęce oraz dwa pulsoxymetry. Poradnia ginekologiczno-położnicza otrzyma KTG z przystawką do ciąży bliźniaczej i z dwoma analizami, USG i fotel ginekologiczny z leżanką. W ramach projektu szpital zakupi także tomograf komputerowy.

Dzięki realizacji projektu poprawi się jakość świadczonych usług oraz dostępność do nowoczesnych metod leczenia zarówno w Wyszkowie, jak i na terenie powiatu wyszkowskiego.

 

Liczba wyświetleń: 306

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.