Aktualności
Mazowsze świętuje 100-lecie odzyskania niepodległości
2018.11.13 11:15 , aktualizacja: 2018.11.15 08:51
Autor: oprac. WKZ, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
- Część uroczystości odbyła...
- Kwiaty złożono także pod...
- Pomnik Bohaterów Płocka...
- Kwiaty pod pomnikiem...
- Przy pomniku marszałka...
- W Łosickim Domu Kultury...
- W Sadownem kwiaty w imieniu...
- Pomnik pamięci w Sadownem...
- Przedstawiciele samorządu...
- Przy pomniku Odnowicieli RP...
Jedenastego listopada cała Polska świętowała 100-lecie odzyskania niepodległości – nasza Ojczyzna, po 123 latach niewoli, w 1918 r. wróciła na mapy świata. Nie było chyba miejsca w naszym kraju, gdzie by nie obchodzono tego wielkiego jubileuszu.
– Cieszą mnie organizowane na terenie całego Mazowsza obchody jubileuszu odzyskania niepodległości. To one umacniają poczucie wspólnoty narodowej. Rozwijają też wśród mieszkańców poczucie tożsamości regionalnej. Przypominają o heroicznych czynach i zasługach miejscowych społeczności oraz o wydarzeniach, które rozgrywały się w całym regionie i wpisały się w długi proces walki o wolność naszej ojczyzny – mówił marszałek Adam Struzik.
Odsłonięto Pomnik Bohaterów Płocka
W płockich uroczystościach Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentował marszałek Adam Struzik. Obecny był także dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Tomasz Kominek. Uroczystości rozpoczęła msza św. w Katedrze Płockiej. Następnie przedstawiciele samorządów, sejmu, organizacji kombatanckich, instytucji kultury, związków zawodowych przeszli pod Grób Nieznanego Żołnierza, by złożyć wieńce. Obchodzony jubileusz był okazją także do odsłonięcia pomnika poświęconego płockim bohaterom, którzy w 1920 r. bronili miasto przed bolszewikami.
Łosice także uczciły Niepodległą
W Łosicach w obchodach jubileuszowych uczestniczyła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska. Uczestnicy wspólnie zaśpiewali hymn, by następnie wziąć udział we mszy św. w intencji ojczyzny. Uroczystości przeniosły się następnie pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, przy którym honorową wartę pełnili harcerze. Po podniesieniu flagi poszczególne delegacje złożyły kwiaty. Nie zabrakło pocztów sztandarowych strażaków ochotników i zawodowych, a także okolicznych szkół. Na część artystyczną zaprosił następnie Łosicki Dom Kultury. Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Łosicach przygotowali program artystyczny. Goście wysłuchali też koncertu laureatów VI Powiatowego Przeglądu Piosenki i Pieśni Patriotycznych. Wieczorem odbył się koncert „Łosice dla Niepodległej”.
– W tym szczególnym dniu nie możemy zapominać o tych, dzięki którym możemy żyć w wolnym kraju. O tym, jak wysoką cenę przyszło zapłacić za możliwość samostanowienia. Tę pamięć należy pielęgnować i zaszczepiać w kolejnym pokoleniu młodych Polaków. Cieszę się, że wspólnie z Państwem w tak licznym gronie, oddaliśmy hołd Niepodległej Polsce – mówiła Janina Ewa Orzełowska.
Obchody 100. rocznicy odzyskania Niepodległości w Łosicach zostały zorganizowane wspólnie przez Urząd Miast i Gminy Łosice oraz Starostwo Powiatowe w Łosicach.
Uroczysta sesja rady w gminie Sadowne (pow. węgrowski)
Tak gmina Sadowne rozpoczęła uroczystości upamiętniające 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Po sesji uczestnicy uroczystości, w asyście pocztów sztandarowych, oddali hołd bohaterskim obrońcom i zasłużonym mieszkańcom gminy. Po mszy św. w intencji ojczyzny, odsłonięto tablicę upamiętniającą 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
– Wolność, którą odzyskaliśmy 100 lat temu jest nie tylko darem, ale i zadaniem. Cieszę się, że w gminie Sadowne w obchodach Święta Niepodległości uczestniczą całe rodziny. To znak jedności mieszkańców gminy, a także szacunku dla historii naszego kraju – powiedziała członek zarządu Elżbieta Lanc.
W ramach obchodów 100. rocznicy Sadowne zorganizowało także Marsz Niepodległości, Sztafetę Niepodległościową, występy artystyczne, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i pokaz fajerwerków.
W Kaliskach oddano hołd Odnowicielom RP
Podczas uroczystości patriotycznych, zorganizowanych w siedzibie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego w Kaliskach, marszałek Adam Struzik i wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska złożyli kwiaty pod pomnikiem Odnowicieli Rzeczypospolitej Polskiej: Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego, Macieja Rataja i Wincentego Witosa. Przedstawiciele Mazowsza zwiedzili także salę pamięci poświęconą Helenie i Ignacemu Janowi Paderewskim, bibliotekę oraz pracownię przyrodniczą powstałą w ramach Mazowieckiego Centrum Edukacji Ekologicznej im. Heleny i Ignacego Jana Paderewskich.
Liczba wyświetleń: 656
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.