Aktualności

Wsparcie unijne dla Sokołowa Podlaskiego i gminy Miastków Kościelny

2018.11.26 12:20 , aktualizacja: 2020.01.30 13:15

Autor: oprac.na podst. mat. Biura Prasowego, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

z czekiem w ręku stoją obok siebie dwie przedstawicielki zarządu województwa oraz czerech reprezentantów SPZOZ w Sokołowie Podlaskim Za ponad 700 tys. zł...
umowy podpisują, siedząc przy stole, członkinie zarządu województwa Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska burmistrz Sokołowa Podlaskiego Bogusław Karakula Umowy podpisane. Dzięki...

Już niebawem dzięki wsparciu unijnemu trzy budynki w gminie Miastków Kościelny oraz sześć placówek oświatowych w Sokołowie Podlaskim przejdą termomodernizację. Natomiast szpital powiatowy w Sokołowie Podlaskim zainwestuje środki unijne w zakup sprzętu medycznego dla oddziału ginekologii, kardiologii oraz POZ. Decyzją zarządu województwa mazowieckiego projekty otrzymają łącznie ponad 3,6 mln zł dofinansowania w ramach RPO WM 2014–2020.

 

Umowy w tej sprawie podpisali dziś przedstawiciele Zarządu Województwa Mazowieckiego – Elżbieta Lanc, Janina Ewa Orzełowska oraz beneficjenci – w Sokołowie Podlaskim – burmistrz Bogusław Karakula i dyrektor SPZOZ Zbigniew Deja, w gminie Miastków Kościelny – wójt Jerzy Jaroń.

 

– Mazowsze inwestuje w placówki oświatowe. Korzyści z prac termomodernizacyjnych są ogromne. To oszczędność energii, zmniejszenie zanieczyszczeń, wzrost komfortu użytkowania, ale też poprawa estetyki. W przypadku tych budynków, z których na co dzień korzystają uczniowie, termomodernizacja ma też walor edukacyjny. To przykład inwestycji, przy której zyskuje środowisko naturalne – zaznaczyła członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

– Nowy sprzęt specjalistyczny dla szpitala w Sokołowie Podlaskim, zakupiony dzięki pozyskanemu dofinansowaniu unijnemu, zwiększy dostępność do badań diagnostycznych. Cieszę się, że możemy wspierać rozwój i poprawę jakości usług medycznych, z których korzystają mieszkańcy Mazowsza. Te środki w bezpośredni sposób poprawią jakość życia mieszkańców Sokołowa i okolic  – mówiła członek zarządu Jania Ewa Orzełowska.

 

Sokołów Podlaski stawia na niskoemisyjność

Placówki, w których dzięki ponad 1,9 mln zł z UE przeprowadzona będzie termomodernizacja to: Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Pawła Kamińskiego, Przedszkole Miejskie nr 2, Przedszkole Miejskie nr 3 i Żłobek Miejski, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 im. ks. gen. Stanisława Brzóski oraz Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 im. ks. gen. Stanisława Brzóski. W ramach projektu w budynkach wykonane zostaną m.in.: docieplenia ścian zewnętrznych i stropów, wymiana stolarki, modernizacja instalacji CO i ciepłej wody użytkowej. Pojawią się też nowe kotły grzewcze, grzejniki i termostaty.

Realizacja projektu wpłynie m.in. na zmniejszenie rocznego zużycia energii pierwotnej i energii cieplnej oraz przyczyni się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

 

Poprawa jakości usług w sokołowskim szpitalu

Dobra wiadomość dla pacjentów szpitala powiatowego w Sokołowie Podlaskim. Placówka stawia na wysoką jakość świadczonych usług medycznych – za ponad 700 tys. zł zakupiony będzie nowy sprzęt do poradni specjalistycznych, m.in: ginekologicznej, kardiologicznej i POZ. Poradnia kardiologiczna wzbogaci się m.in. o zestaw do prób wysiłkowych z bieżnią, cykloergometr do stres ECHA, automatyczny aparat do mierzenia ciśnienia tętniczego, aparaty do echa serca oraz aparat EKG i holtery. Natomiast na potrzeby przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) zostaną zakupione mobilne EKG, spirometry, wagi z większym zakresem, lampy bezcieniowe jednoogniskowe oraz EKG z wózkami. Do Poradni Ginekologiczno-Położniczej trafią natomiast aparat do elektronizacji, KTG do ciąży bliźniaczej oraz aparat USG.

 

Efektywna energetycznie gmina Miastków Kościelny

Projekt otrzymał ponad 1 mln zł dofinansowania z UE. Termomodernizację przejdą budynki Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Brzegach, Publicznej Szkoły Podstawowej w Zgórzu oraz Urzędu Gminy Miastków Kościelny. Prace budowlane w szkołach obejmą docieplenie ścian zewnętrznych i stropów oraz wymianę drewnianej stolarki okiennej, drzwi zewnętrznych i modernizację instalacji CO. W urzędzie gminy docieplone będą m.in. ściany zewnętrzne, strop nad ostatnią kondygnacją budynku oraz kotłownia. Pojawią się nowe drzwi zewnętrzne i piec gazowy. Ponadto przewidziana jest modernizacja instalacji CO oraz wykonanie instalacji fotowoltaicznej.

Realizacja projektu to przede wszystkim oszczędności wynikające z ograniczenia zużycia energii cieplnej i elektrycznej w budynkach oraz zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

 

Liczba wyświetleń: 656

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.