Aktualności
Mazowieccy uczniowie wiedzą jak walczyć ze smogiem
2018.12.04 11:25 , aktualizacja: 2018.12.05 11:23
Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
„Bądź świadomy – walcz ze smogiem!” to hasło XVI edycji konkursu ekologicznego skierowanego do uczniów z mazowieckich szkół podstawowych. Wzięło w nim udział ponad 1300 uczniów z 450 placówek. Podczas uroczystej gali laureaci otrzymali nagrody.
– Smog to dziś poważny problem, a jakość powietrza na Mazowszu pozostawia wiele do życzenia. Spaliny samochodowe czy też złej jakości opał powodują, że do atmosfery dostają się trujące substancje, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Chcemy uświadomić dzieciom i młodzieży, jak duże znaczenie zarówno dla środowiska, jak i dla nas samych ma ich postawa. Stąd pomysł na realizację tego konkursu – podkreśla członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.
Kategorie wiekowe
Konkurs podzielony był na trzy kategorie wiekowe. Zadaniem uczniów klas I–III było wykonanie plakatu ekologicznego z hasłem, a uczniów klas IV–VI – komiksu. Natomiast siódmo- i ósmoklasiści musieli napisać wiersz dotyczący przedmiotowej tematyki. W nadesłanych pracach dzieci przedstawiały nie tylko problemy ekologiczne związane z zanieczyszczeniem powietrza, ale też jego skutki. Wskazywały również działania, jakie należy podjąć, aby ograniczyć zanieczyszczenia powietrza spowodowane przez gospodarstwa domowe.
Duże zainteresowanie
W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 1300 uczniów z 450 szkół podstawowych z Mazowsza. Komisja konkursowa wyłoniła 9 laureatów oraz przyznała 9 wyróżnień. Nagrodzeni zostali także opiekunowie laureatów i osób wyróżnionych oraz szkoły, których uczniowie zakwalifikowali się do III etapu konkursu (w sumie 18 placówek oświatowych). Wśród nagród, które otrzymali najlepsi znalazły się: karty podarunkowe, gry oraz materiały plastyczne.
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 288
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.