Aktualności

Muzeum w Treblince ze wsparciem finansowym

2018.12.07 14:45 , aktualizacja: 2018.12.07 16:13

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, wicemarszałek Wiesław Raboszuk  trzymają w rękach teksty umowy Muzeum w Treblince będzie...
Umowę podpisali wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz dyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Paweł Cukrowski Umowę podpisali...

Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941-1944) będzie współprowadzone przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Umowę podpisali wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz dyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie Paweł Cukrowski.  W uroczystości uczestniczyli również dyrektor Muzeum Treblinka Edward Kopówka oraz dyrektor Gabinetu Politycznego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Michał Góras.

 

Opieka władz państwowych pozwoli na uzyskanie przez muzeum statusu właściwego Pomnikowi Zagłady (wynikającego z Ustawy o ochronie terenów byłych hitlerowskich obozów zagłady).

 

– To już kolejna umowa, którą podpisujemy na współprowadzenie jednej z naszych instytucji kultury. Muzeum w Treblince to miejsce niezwykle ważne na historycznej mapie nie tylko naszego regionu, ale też Polski. To symbol naszej trudnej historii. Musimy szczególnie dbać o takie miejsca, zachowywać je dla potomnych. Nie możemy pozwolić, aby ludzie, którzy ginęli w Treblince zostali zapomniani. Liczymy, że dzięki zawartej współpracy placówka będzie się dalej rozwijać – podkreślił wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

 

Zgodnie z umową, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zobowiązuje się zapewnić muzeum środki finansowe w formie dotacji podmiotowej. W 2018 r. będzie to 250 tys. zł, a od 2019 r. – 1,5 mln zł. Dotacja samorządu Mazowsza w 2018 r. kształtuje się na poziomie 841 tys. zł, a od 2019 r. będzie to 1 mln zł. Ministerstwo przekaże także muzeum środki na modernizację placówki i zakup niezbędnego wyposażenia (w 2018 r. – 250 tys. zł, w 2019 r. – ponad 1 mln zł).

 

Umowa będzie obowiązywać do końca 2028 r. Muzeum w Treblince pozostanie w rejestrze instytucji kultury prowadzonych przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

 

Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941-1944)[1] powstało w wyniku podziału Muzeum Regionalnego w Siedlcach będącego jednostką Samorządu Województwa Mazowieckiego. Działalność rozpoczęło 1 lipca 2018 br. Placówka obejmuje były Obóz Zagłady, Karny Obóz Pracy, kopalnię żwiru (w której pracowali więźniowie), Miejsce Straceń i tzw. Czarną Drogę. Na terenie muzeum znajdują się m.in. symboliczny cmentarz żydowski utworzony z 17 tysięcy głazów oraz pomnik ofiar więźniów Karnego Obozu Pracy.

 

 

[1] List intencyjny pomiędzy województwem mazowieckim a ministrem kultury i dziedzictwa narodowego dotyczący utworzenia instytucji kultury Muzeum – miejsce pamięci po niemieckim obozie zagłady i obozie pracy w Treblince został podpisany 21 lipca 2017 r. Sejmik Województwa Mazowieckiego, 18 września br., podjął uchwałę w sprawie prowadzenia z ministrem właściwym ds. kultury i dziedzictwa narodowego, jako wspólnej instytucji kultury – Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941-1944)”.

 

Liczba wyświetleń: 570

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.