Aktualności

Zwyczaje świąteczne w sierpeckim skansenie

2018.12.10 12:30 , aktualizacja: 2019.02.28 10:26

Autor: Jarosław Asztemborski (Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu), Wprowadzenie: Dorota Mądral

  • Kobieta w stroju ludowym wykonuje ozdoby świąteczne z papieru Zwiedzający mogli zobaczyć...
  • Mężczyzna w garniturze przemawia z mównicy Podczas uroczystości...
  • Artystka operowa w stroju scenicznym podczas występu Publiczność usłyszała...
  • Grupa osób stojąca na scenie Dyrektor skansenu...

Przeżywaniu Świąt Bożego Narodzenia towarzyszy wiele zwyczajów i obrzędów. Doskonałą okazją do ich poznania jest przygotowana już po raz 27. w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu wystawa „Boże Narodzenie na Mazowszu”.

 

Uczestnicy zwiedzili z przewodnikami wystawę prezentowaną we wnętrzach chłopskich chat, a podczas przejażdżki bryczką podziwiali krajobraz wsi z początku XX w., do czego zachęcała piękna, słoneczna pogoda. Można było zobaczyć jak Wigilię i Boże Narodzenie przeżywano w domu uboższym, a jak w bogatszym. Zaprezentowano dekoracje snopów zboża i choinek, a także potrawy spożywane podczas świąt. Goście poznawali też obrzędy i tradycje związane z okresem Adwentu i czasem poświątecznym, m.in. wypiekanie opłatków, kolędowanie i odlewanie świec na święto Matki Boskiej Gromnicznej.

 

Bożonarodzeniowy koncert

Drugą część uroczystości rozpoczął dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu Jan Rzeszotarski, który podsumował mijający rok w sierpeckim muzeum.

– Jednym z największych osiągnięć naszej placówki była rekordowa frekwencja. Bramy muzeum w 2018 r. przekroczyło ponad 100 tys. zwiedzających. Otrzymaliśmy liczne wyróżnienia za zróżnicowaną, wartościową ofertę turystyczno-edukacyjną, a także za pracę popularyzatorską i wydawniczą. Dziękuję wszystkim, którzy wsparli i zaangażowali się w działalność skansenu – lokalnym firmom, instytucjom kultury i twórcom – powiedział dyrektor Rzeszotarski.

Dyrektor zaprosił gości do wysłuchania koncertu bożonarodzeniowego przygotowanego przez Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie. Na scenie wystąpił zespół Strauss Ensemble pod dyrekcją Artura Jaronia. Muzykom towarzyszyli artyści koncertujący na scenach całej Europy, sopranistka Aleksandra Orłowska-Jabłońska i tenor Wojciech Sokolnicki. Występ poprowadziła Joanna Kurowska. Usłyszeć można było najpiękniejsze utwory operetkowe, musicalowe, operowe arie, dzieła muzyki poważnej oraz popularne szlagiery świąteczne, m.in. „Granadę”, „O sole Mio”, „Arie ze śmiechem”, „Usta milczą, serce śpiewa” czy „White Christmas”. Zachwycona publiczność nagrodziła wykonawców gromkimi brawami. Dziękując im, dyrektor MWM złożył wszystkim zebranym życzenia spokojnych, radosnych świąt i spełnienia wszelkich planów w 2019 r.

Podczas uroczystości samorząd Mazowsza reprezentowała Jadwiga Teresa Zakrzewska, przewodnicząca Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. W spotkaniu wzięli też udział m.in.: Ewa Jaszczak, Przewodnicząca Rady Muzeum, prof. dr hab. inż. Zbigniew Kruszewski, rektor Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku, Magdalena Grodecka, Dyrektor Wydziału Zamiejscowego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Płocku; ks. dziekan dr Tomasz Kadziński; ks. proboszcz Sławomir Antonii Zalewski, radni powiatu sierpeckiego z Juliuszem Gorzkosiem na czele, Jarosław Perzyński, burmistrz Sierpca, radni Rady Miasta Sierpc z wiceprzewodniczącym Zbigniewem Długokęckim.

 

Muzeum Wsi Mazowieckiej zaprasza zimą

Sierpecki skansen jest otwarty dla zwiedzających również w miesiącach zimowych. Ekspozycję „Boże Narodzenie na Mazowszu” zwiedzać można do końca lutego 2019 r. Dla grup zorganizowanych, dzieci oraz ich rodziców muzeum przygotowało specjalne programy edukacyjne „Zima w skansenie” i „Mikołajki w skansenie” przybliżające wiejskie tradycje świąteczne oraz na kuligi. Więcej informacji o wystawie i proponowanych atrakcjach znaleźć można na stronie mwmskansen.pl.

Liczba wyświetleń: 405

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.