Aktualności

Konferencja o wolontariacie

2018.12.11 11:50 , aktualizacja: 2019.02.28 10:21

Autor: Dagmara Jaworska-Bednarek (OR), Wprowadzenie: Dorota Mądral

Marszałek Elżbieta Lanc podczas przemówienia Uczestników konferencji...
Uczestnicy konferencji siedzą na sali Kina Praha Konferencja cieszyła się...

W Kinie Praha odbyła się konferencja "Wolontariat jako forma towarzyszenia i wspierania seniorów", połączona z obchodami Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Przedsięwzięcie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Było też okazją do integracji oraz wymiany poglądów.

 

Spotkanie to forma promowania wolontariatu wśród seniorów oraz zwrócenia uwagi na korzyści płynące z pomocy zarówno dla seniorów jak i osób potrzebujących, w wymiarze indywidualnym i instytucjonalnym.

– Wszyscy potrzebujemy tego rodzaju uwagi, wsparcia. Chcemy nie tylko dostawać, ale najbardziej cieszymy się, kiedy możemy dawać. Dawanie to właśnie wolontariat. Im jesteśmy starsi, tym bardziej zależy nam na tym, żeby jak najwięcej przekazać. Dzielić się czasem, doświadczeniem, uwagą, czy pasją. Wśród seniorów jest wielu wolontariuszy, dziękuję Państwu za to piękne powołanie. Tak ważne jest, żeby widzieć drugiego człowieka, dostrzegać kogoś, kto być może nas potrzebuje, może mieszka dwa domy dalej lub tuż za ścianą – powiedziała Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa.

W spotkaniu uczestniczył także Janusz Sobolewski, zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej urzędu marszałkowskiego, zaś konferencję poprowadziła Elżbieta Bogucka, zastępca dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

 

Wykłady dla seniorów

Uczestnicy wysłuchali dwóch wykładów. Pierwszy pt. „Kompetencje wspierania i towarzyszenia w relacji na rzecz innych” wygłosił Mariusz Dorot, doktorant prof. Adama A. Zycha w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu, pedagog, terapeuta, gerontolog, autor publikacji z zakresu gerontopsychomotoryki, dziennikarz radiowy i telewizyjny realizujący audycje o starości, zawodowo pracujący z osobami starszymi. Następnie głos zabrała Joanna Mielczarek, która wygłosiła referat pt. „Wolontariat nie zna granicy wieku”. Joanna Mielczarek jest dyrektorem Stowarzyszenia mali bracia Ubogich w Warszawie, od 14 lat związana z trzecim sektorem. Jest pomysłodawczynią i koordynatorką projektów z tematyki tworzenia wolontariatu dla osób starszych, od wielu lat należy do Komisji Ekspertów ds. Osób Starszych przy Rzeczniku Praw Obywatelskich.

 

Konferencja była również podziękowaniem i uznaniem pracy wolontariuszy seniorów na rzecz innych. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele środowiska senioralnego, m.in. członkowie Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, organizacji pozarządowych, rad seniorów i uniwersytetów trzeciego wieku.

 

Spotkanie zakończył występ artystyczny zespołu Radosne Serca z Łęga.

Liczba wyświetleń: 475

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.