Aktualności

Ostatnie w tym roku posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego

2018.12.14 15:00 , aktualizacja: 2019.01.10 10:39

Autor: Ewelina Mikulska (KM), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Uczestnicy oglądają prezentację przedstawiciela WUP WRDS zapoznała się i...
  • Stół prezydialny Marszałek Adam Struzik...
  • Widok na salę WRDS obradowała po raz...

Bieżące problemy gospodarki odpadami, stopień wydatkowania funduszy unijnych, dyskusja nad projektem Regionalnego Planu Działań na rzecz Zatrudnienia oraz wybór nowego przewodniczącego były najważniejszymi tematami podjętymi podczas ostatniego w tym roku posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w województwie mazowieckim.

 

Gospodarka odpadami

W dyskusji dotyczącej gospodarki odpadami udział wzięli również przedstawiciele podmiotów zarządzających instalacjami do przetwarzania odpadów komunalnych na Mazowszu. Szczególną uwagę zwrócono na wzrost stawek za zagospodarowanie odpadów. Jest to spowodowane wzrostem opłat za składowanie, zakazem składowania frakcji energetycznej oraz nowymi wymaganiami dla instalacji.  Wpływ na ceną mają również rozszerzenie zakresu selektywnego zbierania o dodatkowe frakcje oraz brak infrastruktury do recyklingu odpadów. Ogromny problem stanowią także zmiany legislacyjne, wprowadzające nowe wymagania dla przedsiębiorców, które należy w bardzo krótkim czasie wprowadzić w życie oraz brak kluczowego dokumentu jakim jest Plan Gospodarki Odpadami Województwa Mazowieckiego 2024, oczekujący na zaopiniowanie przez Ministerstwo Środowiska.

 

Fundusze unijne

Przedstawiciele WRDS zapoznali się także z informacjami na temat stanu wydatkowania środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020. Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich Marcin Wajda poinformował, że w ramach naborów uruchomionych zostało już 87 proc. środków, zaś 70 proc. zostało zakontraktowanych, czyli zostały podpisane umowy. Zaznaczał również, że bardzo ważnym kryterium, poza stopniem wydatkowania, jest jakość, ponieważ należy wdrażać te programy, które zmieniają strukturę gospodarczą województwa. Marszałek Adam Struzik dodał, że Mazowsze znajduję się w ścisłej czołówce jeżeli chodzi o wydatkowanie funduszy unijnych, zajmuje 3. miejsce w zakresie kontraktacji, a 4. w certyfikacji.

 

WRDS zapoznała sięz Regionalnym Planem Działań na rzecz Zatrudnienia dla Województwa Mazowieckiego na 2019 r. omówionymi przez przedstawiciela Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie. Strona społeczna rady zaopiniuje plan. 

Liczba wyświetleń: 600

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.