Aktualności

Ponad 4 mln zł na termomodernizację w gminach Jadów, Stanisławów i Korczew

2018.12.21 12:25 , aktualizacja: 2018.12.21 15:26

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

członkinie zarzadu trzymają w rękach figurki aniołów Świąteczne anioły...
: Przy stole jest podpisywana umowa. Od lewej siedzą Wójt Gminy Jadów Dariusz Kokoszka, Janina Ewa Orzełowska członek zarządu i Elżbieta Lanc członek zarządu Projekty, na które...
Wójt Gminy Stanisławów Kinga Anna Sosińska trzyma w ręce podpisana umowę i ściska rękę członek zarządu Janiny Ewy Orzełowskiej, po prawej stronie stoi członek zarządu Elżbieta Lanc Fundusze unijne pozwolą na...
Przedszkolaki stoją i trzymają czek. Za nimi stoi Wójt gminy Jadów Dariusz Kokoszka oraz członkinie zarządu Janina Ewa Orzełowska i Elżbieta Lanc Najmłodsza część Zespołu...

Już niebawem do subregionu siedleckiego trafi wsparcie unijne na poprawę efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej. Gmina Jadów na termomodernizację budynków szkolnych otrzyma ponad 2,3 mln zł, do gminy Stanisławów na ten sam cel trafi przeszło 1,5 mln zł dofinansowania. Gmina Korczew, przy pomocy ponad 320 tys. zł, zmodernizuje budynek swojego urzędu.

 

Umowy podpisali przedstawiciele Zarządu Województwa Mazowieckiego – Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska oraz wójt gminy Jadów Dariusz Stanisław Kokoszka, wójt gminy Stanisławów Kinga Sosińska i wójt gminy Korczew Sławomir Wasilczuk.

 

– Podpisane dziś umowy świadczą o coraz większej świadomości ekologicznej mieszkańców Mazowsza. Zrealizowane projekty nie tylko pozwolą na termomodernizację budynków użyteczności publicznej, ale przyczynią się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. A ogniwa fotowoltaiczne dodatkowo obniżą koszty utrzymania obiektów i będą swoistą reklamą proekologicznych rozwiązań – mówiła członek zarządu Janina Ewa Orzełowska

 

Ekologiczne szkoły w gminie Jadów

Dzięki unijnemu wsparciu w budynkach Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Urlach oraz w gimnazjum w Jadowie zamontowane będą instalacje fotowoltaiczne do produkcji energii elektrycznej. Przedsięwzięcie obejmie także prace remontowo-budowlane, m.in.: ocieplenie ścian, dachów i podłóg, wymianę drzwi i okien oraz założenie instalacji CW i CO. Modernizację przejdzie kotłownia i instalacje oświetleniowe. Realizacja projektu przyczyni się do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej i cieplnej, co oznacza niższe wydatki na ten cel oraz czystsze powietrze, dzięki ograniczeniu emisji zanieczyszczeń.

 

Lepsza jakość powietrza w gminie Stanisławów

Fundusze unijne pozwolą także na poprawę efektywności energetycznej Szkoły Podstawowej i sali gimnastycznej w Stanisławowie. W obydwu budynkach zostaną ocieplone ściany oraz przeprowadzona będzie modernizacja instalacji grzewczej i ciepłej wody. Zbudowane zostanie przyłącze gazowe. Przebudowę przejdzie kotłownia. Na budynku szkoły dodatkowo zamontowane zostaną ogniwa fotowoltaiczne. Wykonana termomodernizacja przyczyni się do zmniejszenia zapotrzebowania na energię oraz do ograniczenia emisji pyłów i dwutlenku węgla.

 

– Niska efektywność energetyczna budynków użyteczności publicznej powoduje nadmierne zużycie energii cieplnej i energetycznej, co przekłada się na dużo wyższe koszty eksploatacji. Korzyści z termomodernizacji to oszczędność energii, redukcja zanieczyszczeń, wzrost komfortu użytkowania, czy poprawa estetyki. Dzięki dofinansowaniu projektów budynki zostaną zmodernizowane, a wydatki z tytułu zużycia energii będą niższe – zaznaczyła  członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

Termomodernizacja budynku urzędu gminy w Korczewie

W ramach termoizolacji przewidziano ocieplenie budynku oraz modernizację przegród ścian wewnętrznych. Projekt obejmie również modernizację instalacji grzewczej, wymianę okien i montaż ogniw fotowoltaicznych. Realizacja inwestycji zmniejszy roczne zapotrzebowanie na energię i ograniczy emisję gazów cieplarnianych.

 

Liczba wyświetleń: 962

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.