Aktualności

Noworoczny prezent dla strażaków

2018.12.31 11:50 , aktualizacja: 2018.12.31 12:18

Autor: Grzegorz Skolimowski (OR), Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Na zdjęciu widać nowy samochód strażaków. Ujęcie prezentuje tył i bok wozu. Nowy wóz strażacki ze...
  • Na środku nawy głównej kościoła stoją ochotnicy w dwóch kolumnach. Do jednostki OSP z...
  • Przed budynkiem zgromadzili się mieszkańcy uczestniczący w przekazanie samochodu. Przy schodach stoi Janina Ewa Orzełowska członek zarządu i Grzegorz Góral wójt gminy Kotuń. W przekazaniu sprzętu...
  • Na zdjęciu widać modlącego się księdza. Na drugim planie widać Janinę Ewę Orzełowską członek zarządu i Grzegorza Górala wójta gminy Kotuń. Nowy samochód został także...

Ochotnicy z Żeliszewa Dużego (pow. siedlecki) są świetnie wyszkoleni, a nowo przekazane auto uzupełni niedobory sprzętowe. W przekazaniu samochodu uczestniczyła członek zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska.

 

Ponad 100 lat działalności

Jednostka OSP w Żeliszewie Dużym została powołana w 1909 r. Jest jedną z najstarszych w powiecie siedleckim. Funkcjonuje nieprzerwanie, a obecnie straż zrzesza 34 członków czynnych, w tym 9 kobiet oraz grupę młodzieży (12 chłopców). Dysponuje samochodem STAR 244 GBA 2,5/16, korzysta z systemu powiadamiania i alarmowania OSP. Jest bardzo aktywną jednostką, która w 2017 r. brała udział w 31 akcjach ratowniczo-gaśniczych.

 

Nowy wóz strażacki

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji druhów. Ochotnicy otrzymali fabrycznie nowy samochód IVECO EURO CARGO 4x4. Pojazd jest uterenowiony, więc strażakom nie będą straszne bezdroża i kompleksy leśne. Druhowie łącznie z wozem otrzymali specjalistyczne wyposażenie: torbę PSP R1, deskę ortopedyczną, szyny Kramera, agregat osiowy oddymiający, pompę Niagara pływającą, piłę Stihl do cięcia stali i betonu, komplet węży W75 i W52, kamerę termowizyjną. Jednostka będzie mogła teraz w pełni wykorzystywać swoje umiejętności przy ratowaniu poszkodowanych.

 

Koszt zakupu wyniósł przeszło 829 tys. zł. Gmina otrzymała dofinasowanie na zakup sprzętu dla ochotników z budżetu województwa mazowieckiego w kwocie 130 tys. zł.

– Nowy sprzęt przekazany jednostce zwiększy bezpieczeństwo w całej gminie. Mam nadzieję, że nowe auto będzie sprawowało się bez zarzutów i usprawni przeprowadzanie akcji ratowniczych – powiedziała członek zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska.

 

Liczba wyświetleń: 784

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.