Aktualności

E-usługi w gminach Karczew i Wiązowna

2019.01.14 15:05 , aktualizacja: 2020.01.30 13:16

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Pamiątkowe zdjęcie z symbolicznym czekiem. Na zdjęciu są przedstawiciele gminy Karczewa oraz wicemarszałek Raboszuk i członek zarządu Lanc Gminy Karczew i Wiązowna...
  • Przy stole umowę podpisuje burmistrz Karczewa, obok siedzi jego zastępca Umowę podpisali burmistrz...
  • Umowę podpsisują wicemarszałek Wiesław raboszuk i czlonek zarządu Elżbieta Lanc Decyzją zarządu województwa...

Komunikacja online, portal inwestora, digitalizacja archiwalnych zasobów kulturalnych gmin i modernizacja stron internetowych urzędów – to m.in. zyskają gminy Karczew i Wiązowna (pow. otwocki) dzięki realizacji projektu, który decyzją zarządu województwa mazowieckiego otrzyma ponad 1,7 mln zł dofinansowania z RPO WM 2014–2020.

 

Umowę w tej sprawie podpisali wicemarszałek Wiesław Raboszuk, członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc oraz władze gminy Karczew – burmistrz Michał Rudzki, zastępca burmistrza Sebastian Kozłowski i skarbnik Małgorzata Pajek.

– Ostatnie lata to rozwój e-usług w administracji publicznej. Mieszkańcy Mazowsza przekonali się, że rewolucja cyfrowa ułatwia życie, a wiele spraw urzędowych można załatwiać, nie wychodząc z domu. Dzięki przedsięwzięciom, które wdrażają samorządy, praca staje się efektywniejsza i bardziej przyjazna dla obywateli. Wszystkim przyświeca jeden cel, aby nowoczesne technologie ułatwiały wykonywanie codziennych zadań – mówiła członek zarządu województwa Elżbieta Lanc.

 

Z myślą o mieszkańcach

E-usługi w administracji publicznej zaczynają odgrywać coraz istotniejszą rolę. Zyskują na nich przede wszystkim mieszkańcy, którzy mogą załatwiać sprawy urzędowe online. Dodatkowo Polska jako członek Unii Europejskiej jest zobowiązana do  budowania społeczeństwa informacyjnego. Projekt zakłada m.in. wdrożenie Portalu Komunikacji Online, modułu informacji przestrzennej oraz modułu e-powiadomień. Obecne strony internetowe urzędów obu gmin będą zmodernizowane. Zostanie wdrożony także portal inwestora, który będzie zintegrowany z Portalem Komunikacji Online.

– Informatyzacja regionu trwa cały czas, co chwila pojawiają się nowe samorządy i instytucje, które wprowadzają informatyzację do swojego działania. Cieszę się, że również mieszkańcy podwarszawskich gmin, Karczewa i Wiązowny będą mogli korzystać z e-usług – powiedział wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Elektroniczne Zarządzanie Dokumentacją (EZD) również zostanie zmienione. Po modernizacji EZD będzie dostępne w chmurze dla innych jednostek organizacyjnych. Dzięki nowym technologiom najważniejsze moduły odpowiedzialne za np. zamówienia publiczne, kontrolę zarządczą, samoocenę czy akty prawne będą bardziej przejrzyste i zyskają nową odsłonę. Pozyskane dofinansowanie przeznaczone będzie też na zakup sprzętu oraz oprogramowania. Dzięki temu będzie można przeprowadzić digitalizację archiwalnych zasobów kulturalnych obu gmin. Projekt przewiduje także szkolenia dla pracowników urzędów.

 

Projekt zachwalał burmistrz Karczewa Michał Rudzki:

– Środki będą przeznaczone na informatyzację, która w praktyce dla mieszkańca oznacza przede wszystkim możliwość płacenia online podatków czy wnoszenia opłat za wywóz śmieci. Jest to nie tylko duże udogodnienie dla mieszkańców, ale też usprawnienie pracy urzędu. Liderem tego projektu jest gmina Karczew, gmina Wiązowna jest partnerem. W gminie Wiązowna na projekcie zyska też kultura – dzięki projektowi będzie możliwa internetowa rezerwacja biletów w miejscowym centrum kultury. W obu gminach będzie dostęp do informacji przestrzennej, np. o nieruchomościach na terenie gminy. 

Liczba wyświetleń: 647

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.