Aktualności
Aktywny kolekcjoner mazowiecki
2019.01.15 09:30 , aktualizacja: 2019.01.17 10:17
Autor: Małgorzata Wielechowska, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska
- Pocztówka z 1919 r. (fot....
- Marian Sołobodowski ma...
- Pasję Pana Mariana chwalą...
- Pasję Mariana...
- Pierwsi goście obejrzeli...
Pasjonat kultury Mazowsza – Marian Sołobodowski – jest doskonałym przykładem, jak wiele można zdziałać, gdy aktywność zawodową zamienia się w społeczną. Choć na emeryturze jest już od wielu lat, nie przestaje rozwijać swoich zainteresowań, dbając o kultywowanie dziedzictwa regionu.
Marian Sołobodowski potrafi swoją pasją zarazić innych. Efektem jest m.in. wystawa pocztówek patriotycznych z jego zbiorów, którą można już oglądać w holu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie przy ul. Jagiellońskiej 26.
Zdeterminowany i kreatywny
– To niezwykle zaangażowany człowiek, który potrafi przekonać do swoich pomysłów, a te są naprawdę wartościowe – przekonuje Tadeusz Skoczek, dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie, przy którego pomocy udało się zrealizować kolejną już ekspozycję bogatych zbiorów Pana Mariana.
A te są imponujące i gromadzone przez lata z prywatnych środków.
– Wybór kart pocztowych do wystawy „O Niepodległość” z tak ogromnej kolekcji, jaką dysponuje Marian Sołobodowski, był bardzo trudny – zapewnia Paweł Bezak, który brał udział w przygotowaniu wydarzenia. Dodaje, że te zaprezentowane na najnowszej wystawie obejmują nie tylko proces dążenia rodaków do niepodległości, ale też celebrowanie kolejnych rocznic odzyskania wolności, Przedstawiają też ważne postacie czy barwy narodowe uwzględnione nawet na kartach świątecznych i noworocznych.
Najcenniejszą – zdaniem kolekcjonera – pocztówką, jest ta, którą pokazano na plakacie zapraszającym do oglądania wystawy. Ma dokładnie 100 lat i jest zrobiona z… drewna. Widnieje na niej napis: „Polska zmartwychwstała”.
Kilka tysięcy kart
Marian Sołobodowski zdradził, że jego pasja „zbieractwa” – jak sam określił – trwa od wielu lat. Przeróżne pocztówki (i świąteczne, i okolicznościowe), ale też m.in. książki czy wycinanki polskie i zagraniczne, pozyskuje w rozmaity sposób – zarówno z antykwariatów, jak też odkupując od prywatnych osób. I chętnie się nimi dzieli, bo to prawdziwe perełki. Jego kolekcja liczy kilka tysięcy archiwalnych pocztówek.
Pan Marian angażuje się też w przedsięwzięcia kulturalne, społeczne i charytatywne. Wyróżniony Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od powołania Samorządu Województwa Mazowieckiego był z nim związany, pełniąc funkcję kierownika wydziału kultury w urzędzie marszałkowskim.
Liczba wyświetleń: 636
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.