Aktualności
7,8 mln zł na energię solarną w gminach Przesmyki, Korczew, Paprotnia i Repki
2019.01.15 09:35 , aktualizacja: 2019.02.28 10:14
Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Dorota Mądral
Gminy Przesmyki, Korczew, Paprotnia oraz Repki wzbogacą się o instalacje fotowoltaiczne oraz kolektory słoneczne. Zamontowanych zostanie aż 1076 instalacji odnawialnych źródeł energii.
Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego projekt otrzymał ponad 7,8 mln zł dofinansowania z RPO WM 2014–2020. Umowę w tej sprawie podpisali członkowie zarządu województwa mazowieckiego – Janina Ewa Orzełowska i Elżbieta Lanc oraz wójt gminy Przesmyki Andrzej Skolimowski.
Gospodarstwa wiejskie nadal wykorzystują konwencjonalne źródła energii, takie jak: węgiel, gaz lub drewno. Jednak dzięki funduszom unijnym, coraz więcej gmin stawia na odnawialne źródła energii (OZE). Instalacje kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych znacząco ograniczają emisję zanieczyszczeń do atmosfery.
– Zapotrzebowanie na energię elektryczną nieustannie wzrasta. W trosce o nasze miejsce na ziemi coraz częściej skłaniamy się ku alternatywnym źródłom energii, które zmniejszają degradację środowiska. To poprawa jakości powietrza i ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Energia słoneczna posiada olbrzymi potencjał, jest czysta i niewyczerpalna, dlatego warto korzystać z jej dobrodziejstw – powiedziała członek zarządu Elżbieta Lanc.
– Jest to ważny projekt związany z odnawialnymi źródłami energii. Cieszę się, że pozwoli on na zmniejszenie kosztów utrzymania gospodarstw domowych, a jednocześnie przyczyni się do ochrony środowiska naturalnego – podkreśliła członek zarządu Janina Ewa Orzełowska.
Miliony na gospodarkę niskoemisyjną
O środki z RPO WM aplikowała gmina Przesmyki. Inwestycja zostanie zrealizowana w partnerstwie z gminami Korczew, Paprotnia i Repki. Projekt obejmuje zakup i montaż 1076 instalacji OZE. Panele fotowoltaiczne zakładane będą w 347 gospodarstwach domowych na budynkach mieszkalnych, gospodarczych lub na gruncie, a także na 4 obiektach użyteczności publicznej. Natomiast mieszkańcy 725 budynków prywatnych staną się właścicielami kolektorów słonecznych, które zostaną zamontowane na dachach obiektu lub elewacjach. Zostaną one wyposażone w system zapewniający ciągłość pracy instalacji oraz niezbędną armaturę.
Projekt zakłada również akcję edukacyjno-ekologiczną dla mieszkańców. W prasie regionalnej pojawią się dwa artykuły promujące znaczenie odnawialnych źródeł energii, a także zachęcające do korzystania z dofinansowania inwestycji w OZE. W największych szkołach w Przesmykach, Korczewie, Paprotni i Repkach zorganizowane zostaną cztery happeningi (Dni OZE) z udziałem uczniów, rodziców oraz przedstawiciela firmy z branży OZE. Gminy partnerskie przygotują prezentację edukacyjną na tematy związane z OZE.
Liczba wyświetleń: 491
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.