Aktualności

Blisko 9,5 mln zł na odnawialne źródła energii w gminie Myszyniec

2019.01.24 13:45 , aktualizacja: 2019.01.30 12:27

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Pamiątkowe zdjęcie z symbolicznym czekiem Dzięki funduszom...
  • Moment podpisania umowy, uczestnicy siedzą za stołem Umowę podpisali członkowie...
  • Kwota na czeku to 9681721,32 zł Decyzją Zarządu Województwa...

Do końca 2019 r. na terenie gminy Myszyniec zamontowane zostaną systemy odnawialnych źródeł energii, czyli kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne i pompy ciepła. Skorzystają mieszkańcy, a także pracownicy i korzystający z budynków użyteczności publicznej.

 

Umowę w tej sprawie podpisali członkowie zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc oraz Janina Ewa Orzełowska, burmistrz gminy Myszyniec Elżbieta Abramczyk oraz skarbnik gminy Agata Anna Kobus.

 

Dla przyrody i mieszkańców

Niezwykle ważnym kierunkiem rozwoju województwa mazowieckiego jest dbanie o wzrost efektywności energetycznej, czyli oszczędzanie energii. Jest to możliwe przez większe wykorzystanie źródeł odnawialnych. Efektem inwestowania w OZE jest zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery. Warto też przypomnieć, że Polska ma zobowiązania w tym zakresie wynikające z pakietu klimatyczno-energetycznego.

 

– Trudno sobie wyobrazić ochronę środowiska bez czystych i bezpiecznych metod pozyskiwania energii. To ważne, aby inwestować w gospodarkę niskowęglową. Ten projekt  to kolejny krok, który w znaczący sposób wpłynie na poprawę warunków życia i zdrowia mieszkańców okolicznych miejscowości – zauważyła członek zarządu Janina Ewa Orzełowska.

 

OZE to przyszłość

Dzięki funduszom europejskim kolejna mazowiecka gmina stanie się bardziej ekologiczna. W gminie Myszyniec zainstalowane będą 502 kolektory słoneczne oraz 260 paneli fotowoltaicznych na budynkach mieszkalnych. Zestawy będą montowane na dachach, elewacjach lub jako konstrukcje wolnostojące.

 

– Gmina Myszyniec to obszar atrakcyjny przyrodniczo. Racjonalne korzystanie z zasobów i ochrona środowiska to ważne zadanie dla samorządu i dla mieszkańców. Dzięki funduszom z Unii Europejskiej ten unikatowy region kurpiowski skorzysta z ekologicznych rozwiązań, co pomoże zachować jego niezwykły charakter – podkreśla członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

Siedem budynków użyteczności publicznej, znajdujących się na terenie gminy Myszyniec także skorzysta z ekologicznych rozwiązań. Będą to:

 

  • Środowiskowy Dom Samopomocy w Białusnym Lasku,
  • budynek Gminnej Administracji Placówek Oświatowych w Myszyńcu Starym,
  • budynek szkoły w Zalesiu,
  • budynek szkoły w Wydmusach,
  • budynek szkoły w Wolkowych,
  • budynek Urzędu Miejskiego w Myszyńcu,
  • budynek Regionalnego Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu.

 

 

Na budynkach Zespołu Szkół Powiatowych w Myszyńcu, remizy OSP w Wydmusach oraz plebanii przy parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu zamontowane zostaną instalacje fotowoltaiczne, które będą wykorzystywały energię słoneczną do produkcji energii elektrycznej. Projekt zakłada również działania edukacyjne. Związek Stowarzyszeń „Kurpsie Razem” przeprowadzi szkolenia dla mieszkańców gminy Myszyniec z zakresu odnawialnych źródeł energii.

 

Projekt będzie realizowany w partnerstwie z powiatem ostrołęckim, Związkiem Stowarzyszeń „Kurpsie Razem”, Parafią Rzymskokatolicką pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu oraz z Ochotniczą Strażą Pożarną w Wydmusach. Całkowity koszt inwestycji to przeszło 13 mln. zł. 

Liczba wyświetleń: 511

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.