Aktualności

Ubóstwo energetyczne w Europie

2019.01.29 13:05 , aktualizacja: 2019.01.29 13:28

Autor: Roman Adamczyk, Bruksela (opr. WKZ), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

na posiedzeniu komisji ENVE w Brukseli siedzą w rzędzie 3 marszałkowie polskich województw, w tym.m.in. marszałek Adam Struzik Jednym z członków Komisji...
plan ogólny na salę obrad, trwa posiedzenie komisji ENVE Temat ubóstwa...

Tematem ubóstwa energetycznego oraz współpracą międzysektorową w tym obszarze zajęła się Komisja Środowiska, Zmian Klimatu i Energii (ENVE) Komitetu Regionów.

 

Jako główne czynniki ubóstwa energetycznego wymienia się: ceny energii, niskie płace i zły stan budynków. Według danych Porozumienia Burmistrzów w sprawie Klimatu i Energii, ubóstwo energetyczne dotyka co dziesiątego obywatela Unii Europejskiej. Jest to także problem wielu milionów Polaków.

 

– Oceniamy, że w Polsce ubóstwem energetycznym dotkniętych jest około 4,6 mln obywateli w ponad 2 mln gospodarstw domowych. Często ten problem dotyczy przede wszystkim środowisk wiejskich i małych miejscowości. Drogie paliwo zmusza ludzi do palenia odpadami, co z kolei przekłada się na zatrucie powietrza, na zjawisko smogu. Uważam, że problem ubóstwa energetycznego jest problemem ogólnoeuropejskim, dotyczy zarówno krajów biedniejszych, jak i bogatszych. W mojej ocenie ubóstwo energetyczne wymaga wieloprofilowego podejścia – zaznaczył marszałek Adam Struzik.

 

Kolejna edycja Zielonego Tygodnia

Marszałek Adam Struzik spotkał się z przedstawicielami komisarza Karmenu Velli i Komitetu Regionów, którzy wspólnie uczestniczą w organizacji Green Week EU 2019 w Warszawie. Spośród kilku kandydatur, województwo mazowieckie zostało wybrane na organizatora otwarcia wydarzenia. Inaugurację zaplanowano na 13 maja br. w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Polskie osiągnięcia

Tematem przewodnim tegorocznego Zielonego Tygodnia jest hasło „Od przepisu prawnego do czystego środowiska wokół mnie”. Województwo mazowieckie zajęło się przygotowaniem merytorycznym konferencji i piknikiem naukowym. W konferencji wezmą udział m.in. przedstawiciele rządu, środowisk naukowych, samorządów powiatów, miast i gmin. W ramach wydarzenia zaprezentowane będą m.in. nowe rozwiązania, które zwyciężyły w konkursach, wdrażane projekty i konkretne pomysły.

 

– Pokażemy, że implementacja prawa unijnego i środki z UE dają dobre rezultaty. Zaprezentujemy osiągnięcia i postęp, jaki Polska osiągnęła w tym obszarze – mówił marszałek Adam Struzik.

Liczba wyświetleń: 584

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.