Aktualności

Ponad 3,6 mln zł na mazowieckie zabytki

2019.01.29 13:35 , aktualizacja: 2019.01.29 15:27

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • marszałek Adam Struzik, gratuluje beneficjentom po podpisaniu umów Gminy na odnowę...
  • marszałek Adam Struzik, trzyma mikrofon w ręku, obok siedzi członkini zarzadu Janina Ewa Orzełowska Dzięki środkom z PROW...
  • z mikrofonem w ręku przemawia członkini zarządu Janina Ewa Orzełowska Wsparcie można było również...
  • marszałek Adam Struzik w uścisku dłoni z jednym z beneficjentów umów Mazowieckie gminy, dzięki...

Przebudowa rynku w Parysowie (pow. garwoliński), remont dworu w Przystani (pow. ostrołęcki) czy rewitalizacja Kopca Piłsudskiego w gminie Przesmyki (pow. siedlecki) – to tylko wybrane inwestycje, które wykonają mazowieckie gminy, dzięki środkom z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. To w sumie ponad 3,6 mln zł.

 

Umowy podpisali marszałek Adam Struzik, członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska oraz beneficjenci.

 

W ramach konkursu „Ochrona zabytków i budownictwa tradycyjnego” gminy mogły ubiegać się o dofinansowanie w wysokości do 63,63 proc. kosztów kwalifikowanych, maksymalnie do 500 tys. zł.

 

– Są to środki, dzięki którym uda się tchnąć nowe życie w mazowieckie zabytki. Zależało nam, aby wesprzeć te obiekty, które potrzebują natychmiastowego remontu lub renowacji – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

Wsparcie można było również uzyskać na budowę, przebudowę lub wyposażenie obiektów pełniących funkcje kulturalne, w tym świetlic i domów kultury oraz kształtowanie przestrzeni publicznej.

 

– Niestety stan techniczny wielu zabytków jest zły. A często są to budynki czy przestrzenie, które na co dzień służą lub mogłyby służyć mieszkańcom np. jako domy kultury czy miejsca spotkań. Chcielibyśmy, aby ich potencjał nie został zaprzepaszczony, a mieszkańcy i turyści mogli z nich w pełni korzystać. Dlatego tak ważne jest, aby zostały one odpowiednio zabezpieczone – dodaje członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

Pliki do pobrania

Rozmiar: 16 kB, Liczba pobrań: 497

Liczba wyświetleń: 1059

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.