Aktualności
Pamiętajmy o ogrodach…
2019.02.11 15:40 , aktualizacja: 2019.04.03 15:18
Autor: opr. WKZ, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
Przedstawiciele Okręgu Mazowieckiego Polskiego Związku Działkowców, na czele z prezesem Krzysztofem Podlewskim spotkali się z marszałkiem Adamem Struzikiem, by rozmawiać o programie pomocowym dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych (ROD).
Na Mazowszu mamy 450 ogródków działkowych. To nie tylko miejsca odpoczynku, ale i zielone płuca wielu miast. Podczas spotkania omówione zostały problemy oraz przeciwności, z jakimi spotykają się działkowcy na Mazowszu, a także możliwości rozwoju i wsparcia tych pięknych miejsc.
Marszałek Adam Struzik zapewnił o poparciu inicjatyw związanych z rozwojem terenów zielonych. Jak podkreślił, mają one niebagatelny wpływ na ochronę środowiska naturalnego, a także ludzkiego zdrowia. Ogródki działkowe stanowią piękną ozdobę wielu ośrodków miejskich. Są świadectwem dbałości człowieka o ochronę środowiska przyrodniczego miast i o ich krajobraz. W dzisiejszych czasach te zielone azyle w centrum miasta odgrywają także nieocenioną rolę w walce ze smogiem – dodał.
Zielone RODy
Choć ich największy rozkwit przypadał na 80. XX w., cały czas cieszą się powodzeniem. Współcześni działkowcy to nie tylko osoby starsze, szukające ukojenia wśród zieleni. Dla wielu jest to okazja do rozmowy, wymiany poglądów, a czasami odskocznia od codziennych trosk. Jest to też idealne miejsce dla rodzin z małymi dziećmi – otaczająca zewsząd zieleń to doskonałe miejsce dla rodzin i kontakty najmłodszych Mazowszan z przyrodą. Ogródki działkowe sprzyjają nie tylko ich właścicielom. Coraz głośniej mówi się o ich wpływie na miejski ekosystem, m.in. na jakość powietrza.
Ruch ogrodnictwa działkowego w Polsce
Może się poszczycić ponadstuletnią historią i bogatym dorobkiem. Rodzimi działkowcy to ludzie, którzy szczególnie cenią sobie piękno i bliskość natury, spędzając aktywnie czas w swoich ogrodach, wykorzystując je w sposób praktyczny, a więc pod uprawę owoców i warzyw lub jako alternatywne i atrakcyjne miejsce relaksu i harmonijnego współistnienia z przyrodą.
Liczba wyświetleń: 647
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.