Aktualności

Integracyjny projekt z udziałem marszałka

2019.02.26 11:45 , aktualizacja: 2019.02.27 13:11

Autor: oprac.na podst.zebr. mat., Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

kadr filmu przedstawia postaci na tle księżyca, jest noc Kadr z filmu „Nosferartur’’...
marszałek Adam Struzik i Piotyr Bała, aktor i reżyser Piotr Bała, reżyser filmu...
sala kinowa, wszystkie miejsca zajęte przez publiczność,kino Helios Płock Premiera filmu odbyła się...
wspólne zdjecie uczestników projektu, reżyser i aktorzy stojąlu siedzą pod sceną w kilku rzędach Projekt dobiegł końca -...

Dobiegła końca praca nad kolejnym filmem zrealizowanym z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej im. Bł. Abp A. J. Nowowiejskiego w Brwilnie (pow. płocki). Dzieło, które powstało ze wspólnej pracy z reżyserem i aktorem Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku Piotrem Bałą, to ,,Nosferartur’’.

 

Premiera projektu filmowego odbyła się 25 lutego w płockim kinie Helios.

 

–  Główną bohaterką jest Honorata Bartoszkowa, która uporczywie twierdzi, że jej sąsiad jest wampirem. Za punkt honoru uważa dowiedzenie swojej teorii. Jej działania doprowadzają do wielu zabawnych sytuacji, które stają się udziałem mieszkańców całej okolicy.  W obrazie znajdą się także nawiązania do sztuki Brama Stokera ,,Drakula” – mówi Piotr Bała, autor scenariusza, reżyser i montażysta filmu.

 

Na ekranie, poza mieszkańcami DPS w Brwilnie, możemy oglądać m.in. marszałka Adama Struzika oraz wiele osób związanych z Płockiem. Gospodarz Mazowsza w projekcie ,,Nosferartur’’ wciela się w postać sędziego, który ma zdecydować czy główny bohater jest winien czynów karalnych i czy jest wampirem?

 

Marszałek Struzik wielokrotnie brał udział w filmach Piotra Bały. Grał m.in. w ,,Wydziale  Teatralnym”, „Wizycie’’, „Bliżej nieba”, „Babci Zuzannie”, „Kopciuszku”, „Wojna nigdy nie jest daleko’’, „74 posterunku’’ i wielu innych.

 

– Jest bardzo prawdziwy i posiada dystans do siebie, poczucie humoru i chęć do brania udziału w projektach integrujących wiele różnych środowisk – podkreśla Piotr Bała, który od wielu lat realizuje swoje projekty teatralne i filmowe. Zajmuje się osobami niepełnosprawnymi, wykluczonymi społecznie oraz młodzieżą.  

 

– Jestem pod wrażeniem gry aktorskiej mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Brwilnie. Gratuluję wspaniałej inicjatywy – mówił po projekcji marszałek Adam Struzik.

 

Film ,,Nosferartur’’ będzie wydany na DVD i dostępny w DPS Brwilno.

 

Dom Pomocy Społecznej w Brwilnie

Od lat aktywnie działa na rzecz osób przewlekle somatycznie chorych oraz niepełnosprawnych intelektualnie. Placówka oferuje podopiecznym różnorodne metody terapii zajęciowej i ćwiczeń. Atutem jest przyjazne położenie na terenie Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego, a także bogaty program zajęć rekreacyjnych. Mieszkańcy DPS, otoczeni profesjonalną opieką, mogą się rozwijać, uczyć się samodzielności i zasad współżycia społecznego, jak również poprawić swoją kondycję fizyczną. Jedną z form terapii prowadzonej w ośrodku są zajęcia kulturalno-oświatowe oraz arteterapia. Dużo zajęć wiąże się z nauką ról, zapamiętaniem poszczególnych kwestii. Podopieczni wykazują wiele inwencji twórczych i zdolności aktorskich. Mieszkańcy DPS, pracując z Piotrem Bałą urzeczywistniają swoje marzenia. Udział w projekcie filmowym był dla nich wyzwaniem, ale też doskonałą formą aktywizacji twórczej, wyrażenia swoich emocji oraz integracji społecznej. Już planują kolejne wspólne przedsięwzięcia.

 

 

Liczba wyświetleń: 383

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.