Aktualności

W międzywojennej kawiarni

2019.02.26 12:00 , aktualizacja: 2019.02.27 13:09

Autor: Beata Woźniak, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Jarosław Mikołajewski i Zofia Humięcka podczas spotkania, oboje siedzą przy okrągłym stoliku kawiarnianym Jarosław Mikołajewski i...
  • Członkowie Stowarzyszenia Radzanovia w strojach z epoki Członkowie Stowarzyszenia...
  • jarosław Mikołajewski przy stoliku mówi do mikrofonu, przy nim na stoliku widać stylowy dzbanek z herbatą O poetce Zuzannie Ginczance...
  • Zofia Humięcka, siedząc przy stoliku mówi do mikrofonu Spotkanie poprowadziła...
  • Maciej Klociński i członkowie Stowarzyszenia Radzanovia śpiewają przy fortepianie Maciej Klociński i...
  • Widok na scenę z balkonu oranżerii, fot Widok na scenę z balkonu...

Spotkanie w Saloniku Elizy w opinogórskiej Oranżerii Muzeum Romantyzmu przeniosło zgromadzonych gości do przedwojennej Warszawy.

 

Stało się to za sprawą twórczości Zuzanny Ginczanki – wybitnej polskiej poetki, tworzącej w międzywojniu – a także poetów z kręgu „Skamandra” i „Szpilek”. Wiersze młodej poetki recytowały Olga Kosewska i Anna Stawińska – uczennice SP nr 7 w Ciechanowie.

 

Niepowtarzalny nastrój międzywojennej kawiarni przywołał Maciej Klociński, który zagrał na fortepianie. Domeną muzyka jest właśnie repertuar dwudziestolecia międzywojennego i stare romanse rosyjskie. Wyróżniony został m.in. – podczas festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga – prestiżową nagrodą muzyczną „Złoty Liść Retro 2013” za popularyzację okresu dwudziestolecia międzywojennego. Jest też członkiem grupy teatralnej „Bagatela 15”.

 

Spotkanie prowadziła Zofia Humięcka, która rozmawiała z Jarosławem Mikołajewskim, polskim poetą, pisarzem, tłumaczem oraz publicystą, znanym m.in. z książek dla dzieci „Para mara, czyli o dwóch takich, co próbują straszyć, „Kreska i kropek”, „Kot w worku”. Pisarz opowiedział na nowo takie bajki jak „Złota kaczka” czy „Brzydkie kaczątko”. Książki Jarosława Mikołajewskiego przetłumaczono na wiele języków. Ukazały się m.in. we Włoszech, Stanach Zjednoczonych, Albanii, Grecji, na Litwie i Ukrainie.

 

Spotkaniu towarzyszyli członkowie Stowarzyszenia Radzanovia, którzy zajmują się rekonstrukcją historyczną i przygotowują inscenizacje nawiązujące do okresu międzywojennego (np. inscenizacja przedwojennego targu, żydowskiego wesela).

Liczba wyświetleń: 507

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.