Aktualności

VIII Forum Gospodarki Odpadami

2019.02.28 14:15 , aktualizacja: 2019.03.06 13:24

Autor: oprac.na podst.zebr. mat., Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

infografika forum, kolaż przedstawia nazwę forum i logo SOSEXPO co roku podejmuje...

Aktualnym zagadnieniom dotyczącym gospodarki odpadowej i ochrony środowiska poświęcone było Międzynarodowe Forum Gospodarki Odpadami SOSEXPO 2019 oraz VIII Ogólnopolska Konferencja Samorządowa. Jednym z panelistów konferencji, którą zorganizowano w Warszawie, był marszałek Adam Struzik.

 

SOSEXPO co roku podejmuje tematy najbardziej aktualne dla branży – uczestnicy konferencji mają możliwość zapoznania się z najnowszymi wytycznymi administracyjnymi i pozyskania przydatnej w ich działalności wiedzy. Jest to również miejsce spotkań przedstawicieli samorządów z producentami, dystrybutorami, a także dostawcami technologii komunalnej z administracją rządową, organizacjami non-profit i ekspertami branżowymi.

 

– Gospodarka odpadami to wielkie wyzwanie nie tylko dla samorządów – mówił marszałek Adam Struzik otwierając panel dyskusyjny „Gospodarka odpadami – gdzie jesteśmy i co chcemy osiągnąć?”.

 

Marszałek zaznaczył, że wciąż niski jest poziom realizacji w Polsce koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), która obejmuje wszystkie etapy cyklu życia produktu i dotyka zarówno sfery społecznej, jak i gospodarczej.

 

– Polityka UE w tym obszarze kładzie coraz większy nacisk na wydajne gospodarowanie surowcami już od etapu pozyskiwania, poprzez projektowanie, produkcję, konsumpcję, aż do zbierania i zagospodarowania odpadów. Ważne w tym kontekście jest otwarcie na inne obszary życia społeczno-gospodarczego i wyjście poza tradycyjnie rozumiane narzędzia zarządzania środowiskiem, które powinny wspomagać rozwój nowych modeli biznesowych, rozwój sektora usług, substytucji obecnie wykorzystywanych surowców lub sposobów produkcji i konsumpcji. Nie ma możliwości przejścia do nowego etapu w gospodarowaniu odpadami bez rozwiązania problemów związanych z recyklingiem odpadów – podkreślił marszałek.

 

Eksperckie dyskusje

Jakich zmian wymaga w Polsce zasada rozszerzonej odpowiedzialności producenta? Czy ustawy są w stanie skutecznie powstrzymać przywóz odpadów do Polski? Jaka jest rola samorządów w minimalizowaniu ryzyk w gospodarce odpadami i jak wygląda hierarchia w postępowaniu z odpadami komunalnymi w praktyce? Czy małe ciepłownie opalane paliwem alternatywnym, mogą być odpowiedzią na wyzwania gospodarki ciepłowniczej oraz odpadowej gmin? – na te i wiele innych ważnych dla sektora pytań szukali odpowiedzi uczestnicy tegorocznego forum. Podczas konferencji poruszane były także kwestie dotyczące europejskiej polityki w obszarze circular economy do 2030 r. oraz recyklingu odpadów przemysłowych.

 

Dopełnieniem konferencji była wystawa – polskie i zagraniczne firmy działające bezpośrednio i pośrednio w gospodarce odpadowej prezentowały nowoczesne produkty, maszyny, technologie i innowacyjne rozwiązania do zastosowania w gospodarce odpadowej.

 

Patronat honorowy nad Międzynarodowym Forum Gospodarki Odpadami SOSEXPO 2019 objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Liczba wyświetleń: 229

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.