Aktualności
Nagroda dla „Mazowsza”
2019.03.01 10:25 , aktualizacja: 2019.03.01 11:42
Autor: opr. WKZ, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Kapituła Nagrody im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego uznała, że – przypadająca na rok 100-lecia Niepodległości Polski – nagroda powinna mieć specjalny wymiar. Postanowiono uhonorować Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego.
Ambasador Polski
Kapituła wysoko oceniła działania Zespołu, który – zwłaszcza w czasach panowania komunizmu – przypominał rolę tradycji i siłę polskiej wsi oraz prywatnego rolnictwa w utrzymaniu polskości i umiłowania małych ojczyzn.
– „Mazowsze” jest dowodem, że kultura ludowa jest mocno zakorzeniona w tradycji prywatnej gospodarki rodzinnej. Zespół inspirował podobne inicjatywy powstające na polskiej wsi w sposób spontaniczny i wolny – wskazała kapituła nagrody.
Doceniono również rolę, jaką Zespół odegrał i odgrywa w utrzymaniu związku Polonii z krajem po-chodzenia. Miało to szczególne znaczenie po II wojnie światowej, kiedy Polonia i emigracja polityczna nie chciały utrzymywać kontaktów z instytucjami państwa PRL. „Mazowsze” grało rolę ambasadora Polski i pomostu łączącego z Ojczyzną. Pomagało i czyni to dzisiaj, podtrzymywać więź z językiem i kulturą polską.
Słowa uznania
– Od początku swojego istnienia artyści „Mazowsza” prezentują unikatowy repertuar, na który składają się przyśpiewki, tańce, pieśni wsi mazowieckiej, jak również utwory zaczerpnięte z folkloru innych regionów. Zespół stanowi wspaniałą wizytówkę polskiej kultury oraz cieszy się niesłabnącą popularnością w kraju i poza jego granicami. Dla Polonii na całym świecie podziwianie na żywo barwnych, pełnych entuzjazmu i emocji występów od lat jest okazją do głębokich wzruszeń oraz podtrzymywania więzi z krajem ojczystym. Nagroda, której patronem jest wieloletni duszpasterz rolników ks. bp Roman Andrzejewski, stanowi wyraz uznania dokonań na rzecz ocalenia od zapomnienia dziedzictwa kulturowego i bogactwa etnograficznego naszego kraju. Jest także szczególną formą docenienia wkładu „Mazowsza” w popularyzowanie wspaniałych tradycji wsi polskiej – podkreślił marszałek Adam Struzik.
Liczba wyświetleń: 278
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.