Aktualności

Zakończył się Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy

2019.03.04 15:05 , aktualizacja: 2020.01.30 13:16

Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Przemawia na scenia Samorząd reprezentowała...
  • Dwie osoby na scenie Uroczystość poprowadzili:...
  • Pianistka przy fortepianie Uczestnicy wysłuchali...

Samorząd Województwa Mazowieckiego, reprezentowany przez członek zarządu Elżbietą Lanc, był współorganizatorem koncertu muzyki Fryderyka Chopina. Impreza uświetniła obchody Tygodnia Mukowiscydozy.

 

Coś dla ducha

Uczestnicy wysłuchali koncertu fortepianowego w wykonaniu Katarzyny Kraszewskiej, laureatki licznych konkursów krajowych i zagranicznych oraz wielu nagród specjalnych, m.in. nagrody Towarzystwa im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie mazurka i Nagrody Niderlandzkiego Towarzystwa Muzycznego. Uroczystość poprowadzili: prof. Dorota Sands, specjalista chorób płuc oraz Waldemar Majek, tata chorego na mukowiscydozę Adasia.   

 

Choroba jak wyrok

Mukowiscydoza jest chorobą genetyczną. Oznacza to, że dziecko rodzi się z nią, a nie nabywa w późniejszym życiu. Dotyka wielu układów i narządów. Najczęściej występują objawy ze strony układu oddechowego oraz pokarmowego. Mukowiscydoza wymaga stałej opieki specjalistycznej, monitorowania stanu pacjenta i mogących się pojawić powikłań.

– Mukowiscydoza to ciężka choroba, która bez zastosowania odpowiedniego leczenia znacząco obniża komfort życia pacjenta. Dlatego tak ważne było stworzenie dzieciom odpowiednich warunków leczenia. Bardzo się cieszę, że w naszym szpitalu w Dziekanowie Leśnym już od dwóch lat funkcjonuje największy w Polsce ośrodek leczenia mukowiscydozy dla dzieci – podkreśla członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

Ośrodek na miarę XXI w.

Od stycznia 2017 r. Centrum Leczenia Mukowiscydozy działające w Samodzielnym Zespołem Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym zapewnia opiekę dzieciom i młodzieży chorym na mukowiscydozę. Uruchomienie, tego unikatowego nie tylko w skali całego kraju, ale również Europy, ośrodka to efekt współpracy między Instytutem Matki i Dziecka, Samorządem Województwa Mazowieckiego, Polskim Towarzystwem Walki z Mukowiscydozą i Szpitalem w Dziekanowie Leśnym. Jest to miejsce zapewniające chorym bezpieczne, izolacyjne warunki podczas pobytu oraz kompleksową, wielodyscyplinarną opiekę specjalistów. Tylko w 2018 r. w Centrum Leczenia Mukowiscydozy hospitalizowano 1250 osób i udzielono 1 323 porady.

Liczba wyświetleń: 247

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.