Aktualności
Zakończył się Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy
2019.03.04 15:05 , aktualizacja: 2020.01.30 13:16
Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Samorząd Województwa Mazowieckiego, reprezentowany przez członek zarządu Elżbietą Lanc, był współorganizatorem koncertu muzyki Fryderyka Chopina. Impreza uświetniła obchody Tygodnia Mukowiscydozy.
Coś dla ducha
Uczestnicy wysłuchali koncertu fortepianowego w wykonaniu Katarzyny Kraszewskiej, laureatki licznych konkursów krajowych i zagranicznych oraz wielu nagród specjalnych, m.in. nagrody Towarzystwa im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie mazurka i Nagrody Niderlandzkiego Towarzystwa Muzycznego. Uroczystość poprowadzili: prof. Dorota Sands, specjalista chorób płuc oraz Waldemar Majek, tata chorego na mukowiscydozę Adasia.
Choroba jak wyrok
Mukowiscydoza jest chorobą genetyczną. Oznacza to, że dziecko rodzi się z nią, a nie nabywa w późniejszym życiu. Dotyka wielu układów i narządów. Najczęściej występują objawy ze strony układu oddechowego oraz pokarmowego. Mukowiscydoza wymaga stałej opieki specjalistycznej, monitorowania stanu pacjenta i mogących się pojawić powikłań.
– Mukowiscydoza to ciężka choroba, która bez zastosowania odpowiedniego leczenia znacząco obniża komfort życia pacjenta. Dlatego tak ważne było stworzenie dzieciom odpowiednich warunków leczenia. Bardzo się cieszę, że w naszym szpitalu w Dziekanowie Leśnym już od dwóch lat funkcjonuje największy w Polsce ośrodek leczenia mukowiscydozy dla dzieci – podkreśla członek zarządu Elżbieta Lanc.
Ośrodek na miarę XXI w.
Od stycznia 2017 r. Centrum Leczenia Mukowiscydozy działające w Samodzielnym Zespołem Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym zapewnia opiekę dzieciom i młodzieży chorym na mukowiscydozę. Uruchomienie, tego unikatowego nie tylko w skali całego kraju, ale również Europy, ośrodka to efekt współpracy między Instytutem Matki i Dziecka, Samorządem Województwa Mazowieckiego, Polskim Towarzystwem Walki z Mukowiscydozą i Szpitalem w Dziekanowie Leśnym. Jest to miejsce zapewniające chorym bezpieczne, izolacyjne warunki podczas pobytu oraz kompleksową, wielodyscyplinarną opiekę specjalistów. Tylko w 2018 r. w Centrum Leczenia Mukowiscydozy hospitalizowano 1250 osób i udzielono 1 323 porady.
Liczba wyświetleń: 251
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.