Aktualności

Królewski koncert dla kobiet

2019.03.08 09:50 , aktualizacja: 2019.03.12 14:41

Autor: Paulina Szwed-Piestrzeniewicz, MTM im. J. Kiepury, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

soliści Jakub Wocial, Daniel Mirosław, Sławomir Naborczyk stoją na scenie przy mikrofonach Publiczność wysłuchała...
Dyrygent Krzesimir Dębski, w tle muzycy orkiestry Orkiestrze symfonicznej...

Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury uczcił Międzynarodowy Dzień Kobiet iście królewskim koncertem. Publiczność w Sali Wielkiej (Balowej) Zamku Królewskiego w Warszawie wysłuchała uznanych solistów oraz koncertu orkiestry symfonicznej.

 

Trzej uznani soliści

W programie znalazły się ponadczasowe arie operowe, takie jak aria Torreadora – „Votre toast”, „Je peux vous le rendre” z opery „Carmen” Bizeta, którą poruszająco wykonał Daniel Mirosław (bas). W interpertacji Sławomira Naborczyka (tenor) można było wysłuchać natomiast m.in. arii Cavaradossiego „E lucevan le stelle” z opery „Tosca” Pucciniego. Jakub Wocial (wokalista musicalowy) wykonywał utwory z najbardziej popularnych dzieł tego gatunku, jak choćby „Bring him home” z klasycznych „Nędznikow” i „Memory” z musicalu „Koty”.

– Poproszony przez Jakuba Milewskiego, kierownika artystycznego Mazowieckiego Teatru Muzycznego, o zaproponowanie repertuaru musicalowego do dzisiejszego koncertu, zdecydowałem, że sięgnę po songi, które polska publiczność dobrze zna, jak np. „Memory”, ale także takie, które są dla mnie szczególnie ważne. Tak jest w przypadku utworu „Bring him home”. Wykonywałem go jeszcze jako amator, na samym początku mojej kariery zawodowej, a dwa lata temu powróciłem do niego, kiedy zagrałem w „Nędznikach”. „Bring him home” trudny muzycznie kawałek, niesłychanie emocjonalny, ale publiczność zazwyczaj jest go w stanie docenić. Tak stało się i tego szczególnego wieczoru, podczas „III Królewskiego Koncertu w Dniu Kobiet” – zdradził Jakub Wocial.

 

…i orkiestra symfoniczna

Podczas koncertu wyjątkowo zabrzmiały kompozycje Krzesimira Dębskiego. Orkiestra wykonała m.in. muzykę z filmu „Magiczne drzewo” oraz piękną „Romanzę” skomponowaną przez artystę do filmu „1920 Bitwa Warszawska”.

– Bardzo dobrze oceniam dzisiejszy wieczór. Grałem już wcześniej mnóstwo koncertów w tej pięknej sali, jednak ten był jednym z najbardziej uroczystych i podniosłych. Można powiedzieć, że sala na Zamku Królewskim raczej sprzyja muzyce bardziej kameralnej, ale dzisiaj okazało się, że w tej większej, bardziej rozbudowanej formule, zarówno soliści, jak i orkiestra, zabrzmieli bardzo ciekawie i wyjątkowo dobrze” – ocenił po koncercie Krzesimir Dębski.

Gospodarzem wydarzenia był Ryszard Rembiszewski, którego poetycka, ale pełna dowcipu konferansjerka nadawała koncertowi właściwego tempa i uroku. Na zakończenie wieczoru zabrzmiały oczywiście „Brunetki, blondynki”, wykonywane przed laty przez Jana Kiepurę – patrona Mazowieckiego Teatru Muzycznego. Tym razem brawurowo i z dużą dawką humoru zaśpiewali tę znaną piosenkę wszyscy artyści. Koncert będzie retransmitowany na antenie TVP 3 Warszawa.

 

Królewskie Koncerty w Dniu Kobiet

Są organizowane 8 marca, przez Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury, który co roku prezentuje zawsze inny, starannie dobrany repertuar. Formuła koncertów zakłada łączenie występów śpiewaków operowych i musicalowych, z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej pod batutą wybitnego dyrygenta. Królewskie Koncerty w Dniu Kobiet przez kilka lat stały się dobrze rozpoznawalną marką muzyczną na artystycznej mapie Warszawy.

Liczba wyświetleń: 183

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.