Aktualności

Miliony na drogi w powiecie przasnyskim

2019.03.12 15:50

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

Przedstawiciele starostwa i gminy pozują do zdjęcia z marszałkiem Marszałek przekazał...

17,8 mln zł – tyle w sumie przeznaczy ze swojego budżetu samorząd województwa mazowieckiego na przebudowę dwóch dróg wojewódzkich na terenie powiatu przasnyskiego. Inwestycje będą realizowane przy udziale środków unijnych. Dziś marszałek Adam Struzik i władze powiatu podpisali umowę na przekazanie powiatowi środków na sfinansowanie wkładu własnego.

 

– Drogi te prowadzą do stref aktywności gospodarczej, jedna w Sierakowie w gminie Przasnysz, druga w Chorzelach. To jest w sumie inwestycja za 90 mln zł. Projekt oznacza dobry dojazd do tych stref gospodarczych, ale też oczywiście aktywizację mieszkańców tego obszaru i poprawę bezpieczeństwa. To są drogi wojewódzkie, ale projekty będą realizowane przez powiat przasnyski. Dzisiaj podpisaliśmy umowy przekazujące pieniądze na udział własny. Powiat przasnyski nie dokłada własnych funduszy, projekt będzie realizowany ze środków unijnych i budżetu województwa – podkreślił marszałek Adam Struzik.

 

Droga wojewódzka nr 544 (granica województwa–Mława–Przasnysz–Ostrołęka)

Trasa ta prowadzi do terenów inwestycyjnych Przasnyskiej Strefy Gospodarczej w Sierakowie.

Projekt obejmie dwa odcinki drogi – od miejscowości Zawadki (PSG obszar Sierakowo) do granicy powiatu przasnyskiego z powiatem makowskim oraz od granicy miasta Przasnysz do granicy powiatu przasnyskiego z powiatem ciechanowskim. Powstanie jezdnia bitumiczna z poboczami, sieć kanalizacji deszczowej, a także oświetlenie uliczne. Most w miejscowości Karwacz na rzece Morawka zostanie przebudowany, tak samo jak skrzyżowania z drogami powiatowymi i gminnymi. Wykonane będzie oznakowanie pionowe i poziome. Powstaną chodniki, ścieżki rowerowe i zatoki autobusowe.

 

Wartość całego przedsięwzięcia wyniesie 42 mln zł. Samorząd Mazowsza przekaże powiatowi w formie dotacji ponad 8,3 mln zł na wkład własny (2,3 mln zł w roku 2019; 5,1 mln zł w roku 2020 i 814 tys. zł w roku 2021). Projekt realizowany będzie przy udziale środków unijnych. Dofinansowanie z UE wyniesie 33,6 mln zł, a środki powiatu przasnyskiego 70 tys. zł.

– Dzisiaj podpisaliśmy umowę na przebudowę dwóch dróg – drogi wojewódzkiej 544 przechodzącej przez Przasnysz z miejscowości Mława w stronę Ostrołęki i drogi nr 614 – z miejscowości Chorzele do miejscowości Myszyniec. Obecnie drogi są w kiepskim stanie, a mieszkańcy narzekają na brak bezpieczeństwa. Chcemy zmienić obraz tych dróg – mówił starosta przasnyski Krzysztof Bieńkowski.

 

Droga wojewódzka nr 614 (Chorzele–Krukowo–Myszyniec)

Ta trasa prowadzi z kolei do terenów inwestycyjnych Przasnyskiej Strefy Gospodarczej podstrefa Chorzele. Rozbudowany zostanie ponad 17-kilometrowy odcinek od skrzyżowania DK 57 z DW 614 w miejscowości Chorzele do granicy powiatu przasnyskiego z powiatem ostrołęckim. Wykonana zostanie jezdnia bitumiczna z poboczami, sieć kanalizacji deszczowej oraz oświetlenie uliczne. Dodatkowo będą przebudowane dwa mosty – w miejscowości Zaręby na rzece Płodownica oraz w miejscowości Krukowo, na rzece Omulew. Powstaną także chodniki, ścieżki rowerowe i zatoki autobusowe. Przebudowane zostaną także skrzyżowania z drogami powiatowymi i gminnymi, wykonane oznakowanie pionowe i poziome.

 

Wartość całego przedsięwzięcia wyniesie 48 mln zł. Samorząd Mazowsza przekaże powiatowi w formie dotacji ponad 9,5 mln zł na wkład własny (2,3 mln zł w roku 2019; 6,2 mln zł w roku 2020 i 902 tys. zł w roku 2021). Projekt realizowany będzie przy udziale środków unijnych. Dofinansowanie z UE wyniesie 38,4 mln zł, a środki powiatu przasnyskiego 76 tys. zł.

Liczba wyświetleń: 439

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.