Aktualności
O przyszłości Europy rozmawiano podczas szczytu miast i regionów UE w Bukareszcie
2019.03.15 14:35 , aktualizacja: 2019.03.15 16:08
Autor: opr. Katarzyna Mańska (KM), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
- Europejski Szczyt Miast i...
- „Budowanie UE od podstaw...
- Konferencja prasowa – co...
- Jakie są oczekiwania wobec...
W Bukareszcie, stolicy Rumunii, piastującej w I półroczu 2019 r. prezydencję w Radzie UE, odbył się 8. Europejski Szczyt Miast i Regionów pod hasłem „Odnowiona Europa”. Dyskutowano o wzmocnieniu demokracji i solidarności w Unii Europejskiej. Współorganizatorem wydarzenia był Europejski Komitet Regionów, w ramach którego w spotkaniu uczestniczył marszałek Adam Struzik.
Dwudniowy szczyt był największym w Europie spotkaniem burmistrzów, szefów regionów oraz innych przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych z całej Unii Europejskiej. Uczestniczyli w nim m. in. prezydent i premier Rumunii, Klaus Iohannis i Viorica Dancila, przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów Karl-Heinz Lambertz, przewodniczący Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego Luca Jahier oraz główny negocjator UE ds. brexitu Michel Barnier.
O czym rozmawiano?
Rozmawiano m.in. o wkładzie miast i regionów UE w budowanie zrównoważonej przyszłości, spójności terytorialnej, zbliżającej obywateli europejskich, aktywnym przestrzeganiu zasady pomocniczości, wzmacnianiu europejskiej demokracji oraz oczekiwaniach młodych samorządowców lokalnych i regionalnych wobec UE.
Podczas szczytu zainaugurowano także inicjatywę Europejskiego Komitetu Regionów dotyczącą nowej sieci centrów regionalnych (#RegHub). Wzięli w niej udział przedstawiciele 20 regionów uczestniczących w fazie pilotażowej, w tym województwo mazowieckie. Ideą projektu będzie uzyskanie informacji zwrotnych od władz lokalnych i regionalnych na temat wdrażania prawodawstwa UE w terenie, co pozwoli usprawnić przepisy unijne i przybliżyć je obywatelom UE.
Uczestnicy szczytu podkreślali, że wspólnota europejska stanęła w obliczu poważnego kryzysu – zarówno związanego z Brexitem, jak i z nastrojami eurosceptycznymi w różnych krajach. W opinii Komitetu Regionów odpowiedzią ma być zwiększenie roli samorządów. A poprzez to – maksymalne zbliżenie do ludzi, do każdego mieszkańca wspólnoty. Marszałek Adam Struzik zaznaczył, że nastawienie na ten typ współpracy ma miejsce już od jakiegoś czasu. Podkreślił, że w dzisiejszych realiach nie da się realizować nawet największych polityk unijnych, polityki spójności, wspólnej polityki rolnej – bez zaangażowania obywatela i samorządu lokalnego, podstawowej wspólnoty.
Wspólna deklaracja
Szczyt zakończył się przyjęciem deklaracji „Budowanie UE od podstaw wraz z naszymi miastami i regionami”. Stanowisko będzie przedstawione jako swoisty apel szefom państw i rządów UE podczas specjalnej debaty o przyszłości UE 9 maja br. w rumuńskim Sybinie. W deklaracji bukareszteńskiej wyrażono przekonanie, że naczelnymi celami UE na najbliższe lata są m.in. wzmocnienie demokratycznej podstawy Unii Europejskiej oraz osadzenie działań UE na szczeblu lokalnym, by budować lepszą przyszłość dla obywateli (m.in. ujednolicenie rynku, usunięcie utrzymujących się dysproporcji gospodarczych, społecznych i terytorialnych).
Liczba wyświetleń: 354
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.