Aktualności
Brandenburgia i Mazowsze - zacieśnienie współpracy międzyregionalnej
2019.03.29 12:20 , aktualizacja: 2019.03.29 14:40
Autor: Katrarzyna Mańska (KM), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
- Minister Gospodarki i...
- prof. Jörg Steinbach –...
- Prof. Jörg Steinbach –...
- na pierwszym planie...
- Delegacja samorządu...
- Agata Riehm – kierownik...
Wizytę w urzędzie marszałkowskim złożyła delegacja oficjalna kraju związkowego Brandenburgia, na czele z prof. Jörgiem Steinbachem, Ministrem Gospodarki i Energii. Towarzyszyli mu przedstawiciele organizacji wspierającej gospodarkę oraz Holger Krämer, szef Wydziału Ekonomicznego Ambasady Niemiec.
Gości przyjął marszałek Adam Struzik wraz z przedstawicielami ARM S.A., MAE sp. z o.o. i departamentów: Cyfryzacji, Geodezji i Kartografii, Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich oraz Kancelarii Marszałka. Głównym tematem rozmów była możliwość uaktualnienia i intensyfikacji kontaktów między Mazowszem i Brandenburgią.
Marszałek Adam Struzik scharakteryzował region, m. in. zapoznając gości z nowym podziałem statystycznym województwa mazowieckiego, obowiązującym od 1 stycznia 2019 r. Zadeklarował chęć zacieśnienia wspólnych działań w sieciach, w których obecne są obydwa regiony – PURPLE, NEREUS i ECRN. Potencjał dostrzegł również we współpracy w obszarze polityki klastrowej, szczególnie klastra chemicznego, koordynowanego przez Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny. Wymiana wiedzy i doświadczeń w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii to kolejne zagadnienie, które zostało wpisane na listę priorytetów na najbliższe lata.
– Etapy dochodzenia do wskaźników, efektywność energetyczna, zarządzanie energią, nowe technologie w transporcie, systemy zarządzania energią i ruchem – to strategiczne założenia, które przyjęliśmy – zaznaczył marszałek Adam Struzik.
Możliwe obszary współpracy
Marszałek zaproponował m.in. współpracę w zakresie planowania i rozwoju regionalnego. Minister Steinbach zaoferował udostępnienie do wglądu stronie mazowieckiej niedawno przyjęty planu rozwoju, który sporządziły wspólnie landy Brandenburgia i Berlin. Dokument oparto na „modelu cebuli" – zadania planistyczne ustawione są warstwowo. Samorząd jest na trzeciej pozycji w tym układzie – minister Steinbach ocenia to jako trudność w prawidłowym zarządzaniu rozwojem regionalnym.
Minister Steinbach wyraził duży entuzjazm i zadowolenie z zaproponowanego obszaru działań. Jedną z propozycji w ramach współpracy regionów jest organizacja kongresu i spotkania przedsiębiorców z Brandenburgii i Mazowsza w Sierpcu, z którym współpracuje powiat brandenburski Eberswalde. W najbliższym czasie zostaną określone dziedziny, tematy, interesariusze oraz termin przedsięwzięcia.
Strona niemiecka podkreśliła zainteresowanie współpracą naukową w obszarze wykorzystania wodoru. Z zainteresowaniem zapoznała się również z działaniami prowadzonymi przez Mazowiecką Agencję Energetyczną i Agencję Rozwoju Mazowsza, a także Departamentu Cyfryzacji, Geodezji i Kartografii UMWM w obszarze tworzenia platform cyfrowych zbytu produktów wytwarzanych przez lokalnych mieszkańców.
– Bardzo się cieszę ze wspólnej woli intensyfikacji współpracy między Mazowszem i Brandenburgią. Pojawiło się wiele interesujących planów i pomysłów w różnych obszarach, postaramy się je urzeczywistnić jak najszybciej – podsumował spotkanie marszałek Adam Struzik.
Liczba wyświetleń: 552
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.