Aktualności

Z sąsiadami o przyszłości i przeszłości

2019.04.05 13:00 , aktualizacja: 2019.04.05 15:03

Autor: Katarzyna Mańska (KM), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Moment udzielania wywiadu Konferencja prasowa...
  • Zdjęcie zbiorcze Zdjęcie pamiątkowe...
  • Uczestnicy siedzą przy stole Warsztaty „Kultura pamięci...
  • Obrady Komitetu ds....

W Kołobrzegu odbyły się 43. obrady Komitetu ds. Współpracy Międzyregionalnej Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej. W spotkaniu województwo mazowieckie reprezentowała Janina Ewa Orzełowska, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego.

 

Gospodarzem spotkania była Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego, która podkreśliła, że koniec obecnej unijnej perspektywy to dobry czas, żeby zacząć rozmawiać o przyszłości, a kierunkiem rozwoju powinno być przesłanie płynące z przyjętej w marcu na Szczycie Regionów i Miast Deklaracji Bukaresztańskiej o konieczności zaangażowania obywateli i włączenia ich do rozmowy o przyszłości Europy.

 

Wyzwania przyszłości

Uczestnicy obrad rozmawiali m.in. o funduszach unijnych, zauważając, że oddziałują one nie tylko materialnie na rozwój państw i regionów, ale są też okazją do nauki przedsiębiorczości, zarządzania środkami publicznymi, obowiązkowości, innowacyjności oraz oceny ryzyka. Podkreślono, że wspólna polityka i programy unijne wpływają na rozwój krajów członkowskich, co jest w dużej mierze zasługą efektu synergii. Uczestnicy panelu poświęconego funduszom dyskutowali o korzyściach a także wyzwaniach przed jakimi stoi wspólnotowa polityka spójności, m. in. po brexicie. Zauważono, że mogą zmienić się priorytety wydatkowe, a globalizacja staje się coraz bardziej „szorstka”.

 

Łączy nas pamięć

Drugi panel poświęcony był kulturze pamięci. Zgromadzeni zastanawiali się, czy przeszłość może łączyć i czy możliwa jest wspólna kultura pamięci. Paneliści prezentowali projekty służące zachowaniu pamięci o trudnej historii, m. in. digitalizacji materiałów historycznych. W tej części spotkania wśród prelegentów znalazł się m. in. Edward Kopówka, dyrektor mazowieckiego Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941–1944), który opowiedział o działalności swojej placówki, również w kontekście wieloletniej współpracy z Państwową Agencją Edukacji Obywatelskiej Saksonii-Anhalt, regionu partnerskiego województwa mazowieckiego. Podkreślał ważną rolę wspólnego zaangażowania młodzieży polskiej i niemieckiej w projekty mające na celu ochronę pamięci o trudnej historii.

Współprzewodniczący Komitetu, Stephan Holthoff - Pfortner zaznaczył, że dużym krokiem w budowaniu wspólnej kultury pamięci było wstąpienie Polski do UE 15 lat temu. Fakt ten doprowadził do jeszcze szybszego rozwoju oraz procesu pojednania między Polską i Niemcami, które dziś są bliskimi partnerami. W tym kontekście pokreślono, że zbliżające się wybory europejskie będą okazją, aby zdecydować w jakim kierunku w przyszłości pójdzie projekt „Europa”.


Polsko-Niemiecka Komisja Międzyrządowa ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej, utworzona na mocy postanowień Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Rzeczpospolitą Polską i Republiką Federalną Niemiec z 17 czerwca 1991 roku, jest instytucjonalną formą współpracy międzyregionalnej, w której województwo lubuskie czynnie uczestniczy. Poszczególne obszary, którymi zajmuje się Komisja zostały przydzielone do odpowiednich komitetów, tj. Komitetu ds. Współpracy Przygranicznej, Komitetu ds. Współpracy Międzyregionalnej oraz Komitetu ds. Planowania Przestrzennego.

 

 

 

Liczba wyświetleń: 194

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.