Aktualności

Dzieci w urzędzie. Urząd wspiera pracowników w czasie strajku nauczycieli

2019.04.08 15:30 , aktualizacja: 2019.04.09 12:17

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

  • Ruszyła akcja opieki nad...
  • Zajęcia z dziećmi wizytują:...
  • Zajęcia są prowadzone z...
  • dzieci pracowników urzędu...
  • Zajęcia mają charakter...
  • Dzieci się bawią, rodzice...
  • Dzieci maja zajęcia....
  • Zajęcia sprzyjają...
  • Bawią się wszyscy (fot....

Rozpoczął się 8 kwietnia strajk nauczycieli. Większość placówek oświatowych na Mazowszu jest do odwołania zamkniętych. Pracownicy urzędu marszałkowskiego, którzy nie mają co zrobić ze swoimi pociechami, mogą liczyć na wsparcie. W tej chwili zgłoszonych zostało ok. 30 dzieci. Czekają na nie ciekawe zajęcia i wycieczki.

 

Strajk nauczycieli oznacza wolne dni dla uczniów czy przedszkolaków większości placówek na terenie naszego województwa. To również patowa sytuacja dla ich rodziców. Nie można przewidzieć, ile czasu potrwa protest, więc nie wiadomo, ile urlopu musieliby brać rodzice, którzy nie mają jak zapewnić opieki swoim dzieciom. W trosce o najmłodszych i z myślą o płynności pracy urzędu marszałkowskiego, urząd zorganizował dzieciom swoich pracowników całodniowe zajęcia.

 

– Ruszyliśmy z akcją opieki nad dziećmi naszych pracowników. Rodzice zgłosili nam ok. 30 dzieci – poinformował dyrektor urzędu Waldemar Kuliński. – Zaplanowany jest bogaty program. Jeżeli będzie dopisywała pogoda, to przewidujemy wyjścia na zewnątrz. Dzieci będą oczywiście odpowiednio zabezpieczone. Jeśli strajk będzie się przedłużał, mamy też zapewnione wsparcie Teatru Dramatycznego w Płocku. Dyrektor Marek Mokrowiecki zorganizuje dzieciom w Warszawie występy. Mamy więc pełną gamę atrakcji – od sportu po kulturę.

 

Od 9 kwietnia dzieci w różnym wieku: 4,5–10 lat mogą liczyć na różnego typu animacje organizowane przez Fundację A.R.T., ale też na wycieczki do muzeów i zoo, zabawy na placu zabaw, zajęcia w siedzibie fundacji. Na czas wyjść dzieci będą mieć zapewnione przez urząd tzw. zestawy brd, czyli m.in. kamizelki oraz opaski odblaskowe.

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w przypadku sytuacji takich jak strajk nauczycieli rodzice dzieci do 8 lat mają prawo do zasiłku opiekuńczego, jednak płatnego w wymiarze 80 proc. ich pensji. Rodzicom starszych dzieci taki zasiłek już nie przysługuje, a zatem są zmuszeni np. do wzięcia urlopu wypoczynkowego.

Liczba wyświetleń: 1367

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.