Aktualności
XIV edycja konkursu ,,Fizyczne Ścieżki" rozstrzygnięta!
2019.04.08 13:45 , aktualizacja: 2019.04.10 16:09
Autor: Agnieszka Pazio (OR), Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
- Członek zarządu województwa...
- Członek zarządu Elżbieta...
- Członek zarządu Elżbieta...
- Podczas gali uczniowie...
- (fot.NCBJ w Otwocku)
Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Otwocku i Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie już po raz XIV zorganizowali konkurs pt: ,,Fizyczne Ścieżki’’. Nagrody laureatom, w imieniu zarządu województwa mazowieckiego, wręczyła członek zarządu Elżbieta Lanc.
– Fizyka dla jednych jest szkolną zmorą, dla innych – pasją. Jednak na pewno nikt nie zaprzeczy, że jest cenną i ciekawą nauką. Dzięki niej poznajemy zasady działania wielu zjawisk przyrodniczych, nawet tych z pozoru niemożliwych do określenia, na przykład ile waży Ziemia. Zachęcam wszystkich uczniów do wzięcia udziału w następnej edycji konkursu, a tegorocznym laureatom serdecznie gratuluję – podkreśliła członek zarządu Elżbieta Lanc.
Zacięta walka…
Pierwsza edycja ,,Fizycznych Ścieżek’’ ruszyła w 2005 r. i od tamtej pory każda kolejna cieszy się dużym zainteresowaniem. Konkurs skierowany jest do szkół gimnazjalnych, licealnych i techników w całej Polsce. W tegorocznej edycji udział wzięło 75 osób, z czego do finału zakwalifikowało się 25 uczniów. Młodzi ludzie rywalizowali ze sobą w trzech kategoriach: pokaz zjawiska, esej i praca naukowa. Uczestnicy w pierwszym etapie przesłali drogą elektroniczną swoją pracę bądź jej opis, którą ocenili pracownicy naukowi. Drugim etapem było seminarium finałowe, gdzie uczestnicy przedstawili swój pomysł i odpowiadali na pytania jury.
…a było o co walczyć
Laureaci I, II, III miejsca w każdej kategorii otrzymali nagrody pieniężne w postaci stypendiów na dalszy rozwój ufundowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego (I miejsce – 2 tys. zł, II miejsce – 1,5 tys. zł, III – 1 tys. zł). Przewidziane były też nagrody rzeczowe lub indeksy wydziałów fizyki największych uczelni w Polsce.
Zwycięzcy w kategorii praca naukowa:
I miejsce – Bartosz Piechocki (Poznań) praca pt: „Bezpieczny lot – innowacyjna modyfikacja skrzydła”
II miejsce – Julia Czachorowska, Alicja Grzybowska, Małgorzata Rękawiecka (Krojczyn) praca pt: „Ile waży Ziemia”.
III miejsce – Dominik Filipczak (Rabka Zdrój) praca pt: „Panta Rhei… Czasem w górę”
Zwycięzcy w kategorii pokaz zjawiska fizycznego:
II miejsce – Mateusz Machaj, Kacper Górski (Kalisz) zjawisko pt: „Astroblaster”
III miejsce – Denis Janiak, Mariusz Majzner (Świnoujście) zjawisko pt: „Źródła prądu elektrycznego”
Zwycięzcy w kategorii esej:
I miejsce – Maria Krzyżanowska (Bielsko-Biała) praca pt: „Rozmyślania przy sprzątaniu biurka”
II miejsce – Agata Ślusarska (Damnica) praca pt: „Kosmiczny mechanizm”
Liczba wyświetleń: 320
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.