Aktualności

W Ciechanowie starostwo i urząd marszałkowski pod jednym adresem

2019.04.12 15:20 , aktualizacja: 2019.04.12 15:54

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

  • Marszałek Adam Struzik i...
  • Wizualizacja nowego obiektu...
  • Umowę podpisują marszałek...
  • Umowę podpisuje...
  • W uroczystości wzięli...
  • Występuje marszałek Adam...
  • Występuje starosta...
  • Tomasz Rosłonek,...

Ciechanów wzbogaci się o nowoczesny, reprezentacyjny, energooszczędny i przyjazny mieszkańcom budynek. Taka ma być nowa, wspólna siedziba starostwa i instytucji podległych urzędowi marszałkowskiemu. Porozumienie w tej sprawie podpisali: marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Wiesław Raboszuk, starosta ciechanowska Joanna Potocka-Rak oraz wicestarosta Stanisław Kęsik.

 

Porozumienie zakłada współpracę urzędu marszałkowskiego i starostwa powiatowego w Ciechanowie w sprawie wspólnej budowy nowego budynku administracyjnego. Starostwo wystąpi o warunki zabudowy, które ostatecznie zadecydują o wielkości inwestycji. Urząd marszałkowski zakłada jednak, że znajdzie się tu przestrzeń dla wszystkich funkcjonujących w Ciechanowie instytucji samorządu województwa, a zatem delegatury Urzędu Marszałkowskiego, Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego, Biblioteki Pedagogicznej czy Wojewódzkiego Urzędu Pracy. W gmachu znajdzie się też nowoczesna, multimedialna sala konferencyjna na około 200 osób, której od lat brakuje w Ciechanowie.

 

– Ciechanów pięknieje i zmienia swoje oblicze. Mam nadzieję, że planowana przez nas inwestycja będzie kolejnym tego elementem. Co najważniejsze, mieszkańcy Ciechanowa będą mogli pod jednym adresem załatwić wiele spraw urzędowych, a to po prostu oszczędność czasu. A jeśli już mowa o oszczędnościach, warto zaznaczyć, że dla urzędu marszałkowskiego jeden adres to także mniejsze koszty utrzymania rozproszonych i wynajmowanych dziś powierzchni biurowych – zauważył marszałek Adam Struzik. – Jak widać, współpraca buduje i to nie tylko w przenośni – dodał.

 

Do końca kwietnia starostwo wystąpi o warunki zabudowy, co powinno pozwolić na otrzymanie pozwolenia na budowę już w pierwszym kwartale 2020 r. Oddanie budynku do użytku może więc nastąpić jeszcze w 2022 r. Koszty inwestycji zostaną wspólnie pokryte przez oba samorządy.

 

Nowy obiekt administracyjny będzie mieć kilka kondygnacji i zostanie połączony łącznikiem z istniejącym budynkiem starostwa. W efekcie nowe przestrzenie zyska również powiat, który planuje tu m.in. umieścić wszystkie wydziały starostwa.

 

– To inwestycja w przyszłość. Inwestycja, która jest realizowana z myślą o mieszkańcach całego powiatu ciechanowskiego. Lokalizacja urzędów szczebla wojewódzkiego i powiatowego w jednym miejscu, to duże udogodnienie dla naszych mieszkańców, ale również poprawa współpracy i komunikacji pomiędzy poszczególnymi jednostkami samorządowymi. To także ogromny impuls rozwojowy i możliwość wprowadzenia wielu nowoczesnych rozwiązań i udogodnień dla interesantów. Dzięki współpracy, możemy zrealizować inwestycję w obiekty użyteczności publicznej na miarę XXI wieku – mówi starosta Joanna Potocka-Rak.

 

Co ważne, oba samorządy chciałyby, aby nowo powstały budynek był nie tylko estetyczną wizytówką Ciechanowa, ale także przykładem budynku ekologicznego i nowoczesnego pod względem zarządzania energią.

 

– Budowa nowego gmachu pozwoli nam również na modernizację dotychczasowej siedziby starostwa. Zyskując nowe przestrzenie, będziemy mogli łatwiej i szybciej przeprowadzić niezbędne modernizacje. A trzeba je przeprowadzić, bo budynek pamięta lata 70. ubiegłego stulecia – dodaje starosta Joanna Potocka-Rak.

Liczba wyświetleń: 723

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.