Aktualności

Nabrzeże Wiślane i bulwary nadrzeczne w Płocku już po remoncie

2019.04.15 10:20 , aktualizacja: 2019.04.15 11:22

Autor: Opr. na podst. zebr. mat., Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

  • Występuje marszałek Adam...
  • Na otwarcie bulwarów...
  • Na otwarcie - w niebo...
  • Dla mieszkańców...
  • Widok ze Wzgórza Tumskiego...
  • Radosny nastrój udzielił...
  • Nabrzeże Wiślane w Płocku...
  • Promenada spacerowa nad...
  • Nowy plac zabaw dla dzieci...

Nabrzeże Wiślane u stóp Wzgórza Tumskiego i bulwary nadrzeczne w Płocku zostały 14 kwietnia otwarte po remoncie i rewitalizacji. Nad Wisłę tłumnie przybyli płocczanie, pogoda dopisała. W uroczystości wzięli udział m.in. prezydent Płocka Andrzej Nowakowski i przedstawiciele Samorządu Województwa Mazowieckiego marszałek Adam Struzik i wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

 

W ramach rewitalizacji przebudowany został kilometrowy odcinek nabrzeża od siedziby klubu Morka do mostu im. Legionów Piłsudskiego. Powstała nowa ulica Rybaki, która przebiega przy skarpie. Nowa jest nawierzchnia, chodniki, zatoki samochodowe i parkingi. Wybudowana została także ścieżka rowerowa. Utworzono infrastrukturę: sieć kolektorów sanitarnych i deszczowych oraz sieć elektryczną. Wzdłuż Wisły powstała promenada spacerowa ciągnąca się od mostu do portu, obok siedziby klubu żeglarskiego Morka. Wraz z portem pojawiły się nowe ostrogi, które ułatwią korzystanie z portu jachtowego, odsuwając główny nurt rzeki od jej prawego brzegu, co zapobiegnie niszczeniu plaży. Wzdłuż promenady stanęły ławki, stojaki na rowery, oświetlenie. Jest też plac zabaw oraz skwer biznesowy.

 

– Cieszę się, że możemy uczestniczyć w otwarciu tej pięknej przestrzeni, która przywraca Płock Wiśle. Oczywiście Płock nigdy od Wisły się nie oddalił, ale to miejsce na pewno będzie tętniło życiem. A co do komunikacji, to oczyma wyobraźni widzę tu kolejkę linową na górę – mówił marszałek Adam Struzik. – Zobaczymy, jak to się technicznie da zrobić i czy geolodzy nam pozwolą, bo to wzgórze zawsze było osuwiskowe, więc trzeba to wszystko poważnie przemyśleć. Czas szybko płynie. Może w nowej perspektywie unijnej będą pieniądze na takie rozwiązania. Najważniejsze jednak, żeby ci, którzy dostaną się do Parlamentu Europejskiego, powalczyli o fundusze dla Polski, bo na razie Unia na kolejne lata bardzo je dla nas ogranicza. – podkreślił marszałek Adam Struzik.

 

– Bez samorządu województwa byłoby dużo trudniej – przyznał podczas uroczystości otwarcia prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. – Inwestycja kosztowała ponad 32 mln zł, w tym ponad 20 mln zł to pieniądze z Unii Europejskiej pozyskane dzięki staraniom miasta i przez Zarząd Województwa Mazowieckiego. To nabrzeże będzie dobrze służyło przez najbliższe lata rozwojowi rekreacji, sportu i turystyki. Razem z marszałkiem będziemy myśleć w jaki sposób lepiej rozwiązać komunikacyjnie nabrzeże, aby wszyscy mogli w pełni z niego korzystać – zapowiedział prezydent Andrzej Nowakowski.

 

Całkowity koszt przebudowy nabrzeża to kwota ponad 37,8 mln złotych. Na jej realizację pozyskane zostało dofinansowanie z Unii Europejskiej w kwocie ponad 23,7 mln zł.

Liczba wyświetleń: 789

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.