Aktualności

Goście z Serbii na Mazowszu

2019.04.19 11:00 , aktualizacja: 2019.04.25 15:37

Autor: Marcin Kaczmarek (KM), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Zdjęcie pamiątkowe, w tle flagi Mazowsza i UE Ištvan Pastor -...
  • Siedzi przy stole, na pierwszym planie flaga Autonomicznej Prowincji Wojwodiny Premier Igor Mirović
  • Wiceprzewodniczący sejmiku...
  • Obie delegacje przy stole Spotkanie odbyło się w...

Na zaproszenie marszałka Adama Struzika gościła na Mazowszu delegacja Autonomicznej Prowincji Wojwodiny (Serbia) na czele z premierem oraz przewodniczącym parlamentu.

 

Rozmowy o współpracy bilateralnej

Marszałek Adam Struzik podczas spotkania z delegacja zapewnił stronę serbska o woli nawiązania bliższych kontaktów bilateralnych pomiędzy regionami. Głównymi kierunkami współpracy mogły by być między innymi:

  • rolnictwo i przetwórstwo żywności, a także wykorzystanie nowych technologii w zakresie automatyzacji upraw i produkcji,
  • kultura i turystyka,
  • wzajemna promocja gospodarcza poprzez zbliżenie i współpracę izb gospodarczych z obu regionów,
  • edukacja
  • współpraca w ramach integracji z Unią Europejską.

Nowy Sad, stolica prowincji Wojwodiny, jest tegoroczną Europejską Stolicą Młodzieży. Premier Igor Mirović serdecznie zaprosił przedstawicieli organizacji młodzieżowych do udziału w tym wydarzeniu. Natomiast w 2021 r. Nowy Sad będzie Europejską Stolicą Kultury. Rząd Autonomicznej Prowincji Wojwodiny planuje z tej okazji wiele wydarzeń kulturalnych, także z udziałem partnerów zagranicznych. To doskonała okazja do odwiedzenia serbskiej prowincji.

 

Nowy Sad jest dużym ośrodkiem uniwersyteckim – studiuje tu ponad 45 tys. studentów. Obie strony podkreśliły, że warto wspierać współpracę uczelni polskich i serbskich, szczególnie w ramach takich programów jak Erasmus+.

 

W związku z planowanym przystąpieniem Serbii do Unii Europejskiej, Autonomiczna Prowincja Wojwodiny szuka partnerów do realizacji projektów z wykorzystaniem funduszy europejskich. Był to jeden z powodów, dla którego doszło do spotkania władz Wojwodiny i Mazowsza.

– Województwo Mazowieckie jest jednym z liderów w wykorzystywaniu funduszy europejskich. Nie da się przecenić ich wkładu w rozwój naszego województwa. Uważam, że przygotowywanie dobrych i możliwych do realizacji projektów w ramach takich programów jak Interreg, ma duże znaczenie. Dlatego Mazowsze może być dla Wojwodiny swego rodzaju przewodnikiem w tym obszarze – zadeklarował Marszałek Adam Struzik.

 

Wizyta w Płocku

Delegacja miała okazję zwiedzić Płock, w którym wzięła udział w spotkaniu z zastępcą prezydenta miasta Piotrem Dyśkiewiczem oraz dyrektorem delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Płocku Tomaszem Kominkiem. W trakcie rozmów goście zapoznali się z potencjałem gospodarczym. Mieli również okazję obejrzeć miasto, poznać jego walory turystyczne i ofertę kulturalną.  


Autonomiczna Prowincja Wojwodiny jest autonomiczną wspólnotą obywateli i stanowi część Republiki Serbii. Jest to głównie teren nizinny, przecięty trzema rzekami: Dunajem, Cisą i Sawą, jak również siecią kanałów, dróg i szlaków kolejowych łączących Europę Centralną i Zachodnią z Bałkanami i Środkowym Wschodem. Najważniejszym szlakiem jest Korytarz X dla transportu drogowego oraz  rzeka Dunaj – VII Paneuropejski Korytarz Transportowy dla transportu wodnego. Na terenie Wojwodiny znajduje się również najstarszy w Serbii Park Narodowy „Fruska Gora”, na którego wzgórzach zbudowano 17 klasztorów. Wojwodina charakteryzuje się dobrymi glebami uprawnymi, wysokim rozwojem gospodarczym i kulturalnym, dużą gęstością zaludnienia oraz zróżnicowaniem demograficznym. To region, który tradycyjnie wspiera wielojęzyczność, wielokulturowość oraz wielowyznaniowość.

Liczba wyświetleń: 482

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.