Aktualności

Samorząd Mazowsza przekazał 2,5 mln zł na radomskie karetki

2019.04.26 12:05 , aktualizacja: 2019.04.26 14:16

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

  • Samorząd Mazowsza przekazał...
  • Umowę podpisują...
  • Pamiątkowe zdjęcie po...
  • Podczas konferencji...
  • Podczas konferencji...

Radomska stacja pogotowia ratunkowego z każdym rokiem wyjeżdża do coraz większej liczby zgłoszeń. To oczywiście sprawia, że obciążone wyjazdami ambulanse i sprzęt mocno się zużywają. Dlatego prezydent Radomia wnioskował do samorządu województwa o finansowe wsparcie na nowe ambulanse, a zarząd i radni województwa przekazali z budżetu Mazowsza 2,5 mln zł na zakup czterech nowych karetek. Umowę w tej sprawie podpisali w piątek wicemarszałek Rafał Rajkowski i zastępca prezydenta Radomia Konrad Frysztak.

 

– Zdrowie i życie ludzkie to priorytet. Przywiązujemy ogromną wagę do rozwijania placówek ochrony zdrowia – wyjaśnia wicemarszałek Rafał Rajkowski.

 

W tym roku już 23 nowe ambulanse z budżetu Mazowsza

Ratownicy medyczni bez sprawnych karetek i specjalistycznego sprzętu mają mniejsze szanse na ocalenie czyjegoś życia. Niestety, samochody i sprzęt, którymi dysponują stacje pogotowia szybko się eksploatują. Dlatego samorząd województwa regularnie przeznacza środki z budżetu Mazowsza na ambulanse dla stacji pogotowia z całego województwa. Tylko od początku tego roku zdecydowano o zakupie 23 karetek z wyposażeniem, które trafią do mazowieckich stacji pogotowia w Warszawie, Ostrołęce, Płocku i Siedlcach. Ich łączny koszt wyniósł 11,8 mln zł.

 

Odpowiedź na rosnące potrzeby radomskiej stacji pogotowia

 

Nowoczesnych ambulansów potrzebuje również radomska stacja pogotowia. Do niedawna obejmowała ona swoim działaniem zarówno sam Radom, jak i powiaty radomski, lipski, zwoleński, kozienicki, grójecki, przysuski, szydłowiecki. Tylko w ubiegłym roku zespoły ratownictwa medycznego zrealizowały 42 160 zleceń w samym Radomiu i powiecie radomskim, natomiast w całym rejonie operacyjnym były wzywane do ratowania zdrowia i życia 74 177 razy. Z roku na rok liczba wezwań rośnie, a to powoduje intensywną eksploatację karetek i sprzętu.

 

Zdecydowana większość posiadanych przez radomską stację pogotowia ambulansów to zużyty, obciążony wyjazdami sprzęt z bardzo dużymi rocznymi przebiegami, eksploatowany w bardzo trudnych warunkach. Samorząd Radomia regularnie wspiera stację pogotowia, dotując zakup niezbędnych pojazdów i sprzętu. Potrzeby są jednak większe. Stąd prośba władz miasta o dodatkowe wsparcie.

 

– Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest szybkie dotarcie do osoby potrzebującej pomocy i jak ważna jest szybka reakcja zespołów ratownictwa medycznego. Często minuty, a nawet sekundy decydują o ludzkim życiu. Dlatego też systematycznie przekazujemy Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego fundusze na zakup nowych ambulansów. W ubiegłym roku tabor naszego pogotowia wzbogacił się o trzy nowe ambulanse wyposażone w nowoczesny sprzęt ratujący życie. Tylko w ciągu jednej doby zespoły ratownictwa medycznego wyjeżdżają w samym Radomiu około 100 razy – wyjaśnia zastępca prezydenta Konrad Frysztak. – To pokazuje, jak ważne jest, abyśmy podejmowali odpowiedzialne i ważne decyzje i odnawiali tabor, którym dysponuje radomskie pogotowie. Dlatego też wystąpiliśmy do marszałka z wnioskiem o przyznanie pieniędzy na zakup nowych ambulansów. Cieszymy się, że nasz wniosek został pozytywnie rozpatrzony.

 

Wniosek władz miasta poparł zarówno zarząd województwa, jak i później radni Mazowsza, którzy zdecydowali o przyznaniu 2,5 mln zł z budżetu województwa na zakup czterech nowych ambulansów.

 

– Zdrowie i życie ludzkie to priorytet. Przywiązujemy ogromną wagę do rozwijania placówek ochrony zdrowia – zarówno naszych, z pieniędzy samorządu, jak i innych w ramach przyznawanych przez nas środków unijnych – wyjaśnia wicemarszałek Rafał Rajkowski. – W tym przypadku również zdecydowaliśmy o przekazaniu dotacji z naszego budżetu. Stacja jest instytucją miasta, ale jej działalność dotyczy mieszkańców ogromnej części Mazowsza. A liczy się właśnie bezpieczeństwo.

 

Radomska stacja pogotowia od 1 kwietnia 2019 r. zgodnie z „Planem działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego dla województwa mazowieckiego” powiększyła obszar swoich działań – doszły trzy kolejne powiaty: warszawski zachodni, żyrardowski oraz grodziski. To również wpłynęło na decyzję władz województwa.

Liczba wyświetleń: 386

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.