Aktualności

Opinogórskie zabytki odnowione

2019.05.06 11:25 , aktualizacja: 2019.05.06 11:53

Autor: oprac. Urszula Sabak-Gąska, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Marszałek Adam Struzik i dyrektor muzeum odbierają dyplomy z podziękowaniami za pomoc w realizacji obiektu Marszałek Adam Struzik oraz...
  • Przy mównicy przemawia marszałek Adam Struzik Marszałek Adam Struzik...
  • Budynek kościoła od frontu Zabytkowy kościół pw....
  • Białe marmurowe płyty nagrobne w podziemiach kościoła Odnowione krypty w...
  • Pomnik-nagrobek zygmunta Krasińskiego w podziemiach Kościoła Nowy nagrobek Zygmunta...
  • Zabytkowy nagrobek-pomnik na cmentarzu Jeden z zabytkowych...

Zakończono projekt renowacji krypt grobowych w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i zabytkowych nagrobków na cmentarzu w Opinogórze. Inwestycja była dofinansowana z budżetu województwa mazowieckiego kwotą blisko 700 tys. zł.

 

W uroczystościach otwarcia wyremontowanych obiektów wzięli udział m.in. marszałek Adam Struzik, poseł Jarosław Kalinowski, wicemarszałek Senatu Maria Koc oraz starosta ciechanowski Joanna Potocka-Rak.

 

– Cieszę się, że Samorząd Województwa Mazowieckiego ma swój wkład w realizację przedsięwzięcia, które pozwoli Opinogórze zachować jedne z jej najcenniejszych zabytków, świadczących o niezwykłej historii tego miejsca. Pochodzący z XIX wieku kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest nie tylko ważnym ośrodkiem religijnym, ale też cennym świadectwem przeszłości – mówił marszałek Adam Struzik. – Ważny jest również fakt, że jest to projekt bez barier – skarby kulturowe znajdujące się w podziemiach kościoła są już dostępne dla osób niepełnosprawnych. Jestem przekonany, że odnowione obiekty będą cieszyły się dużym zainteresowaniem i uznaniem zarówno wśród mieszkańców Mazowsza, jak i całej Polski – dodał.

 

Szeroki zakres prac

Odwodniono podziemia kościoła opinogórskiego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, a tynki, posadzki, drzwi i schody zejściowe poddano renowacji. Odnowiono też płyty upamiętniające Krasińskich, marmurowe płyty, które przykrywają nisze grobowe oraz płyty odlane z brązu, przedstawiające sceny z utworów Zygmunta Krasińskiego. Wymieniono również płytę upamiętniającą Edwarda Krasińskiego i wykuto w marmurze nagrobek Zygmunta Krasińskiego.

 

Bezpiecznie i dostępnie

Zadbano też o bezpieczeństwo zwiedzających zabytek (instalacja alarmowa, przeciwwłamaniowa i p.poż.) oraz dostosowano obiekt do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

 

Zabytkowe nagrobki

Twórcy projektu nie zapomnieli o zabytkowych nagrobkach, znajdujących się na cmentarzu parafialnym. Odnowiono je, zachowując funkcję użytkową zabytku. Działania konserwatorskie dotyczyły 13. nagrobków: Franciscusa Girardota, Aleksandra Krzeczkowskiego, Heleny z Hemmers baronowej de la Haye, Jana Kazimierza Trockiego, Jana Nowickiego, Karola Jeżewskiego, Katarzyny z Boglerów Rozpędowskiej, ks. Alojzego Ludwika Chiariniego, Mikołaja Grette, Stanisława Dunin Wąsowicza, Stanisława Krynickiego, Tadeusza Wyleżyńskiego oraz ks. Wiktora Mościckiego.

 


 

Liczba wyświetleń: 336

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.