Aktualności

O bagna w Kampinosie warto dbać

2019.05.09 13:40 , aktualizacja: 2019.05.11 11:27

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • sala konferencyjna, za stołem prezydialnym siedzą W konferencji uczestniczyli...
  • sala konferencyjna zapełniona uczestnikami konferencji Podczas konferencji...
  • Przepławka na jazie Sianno, wokół teren zielony Przepławka na jazie Sianno,...
  • Zarośnięta rzeka biegnąca przez las Widok na kanał Łasica (fot....

„Kampinoskie bagna” to realizowany od sześciu lat projekt mający na celu ochronę mokradeł Puszczy Kampinoskiej. Podczas dwudniowej konferencji podsumowano przedsięwzięcie.

 

Sukcesy i plany

W konferencji uczestniczyli m. in. marszałek Adam Struzik, przedstawiciele jednostek rządowych, samorządowych, parków narodowych, organizacji pozarządowych, fundacji i naukowcy. Do udziału zaproszono także mieszkańców Puszczy Kampinoskiej. Wspólnie podsumowano efekty projektu. Omówiono jego przyrodnicze, hydrologiczne i społeczne skutki. Rozważono praktyczne kwestie i problemy w czynnej ochronie przyrody mokradeł, a także strategie i plany na przyszłość. W efekcie projektu powstało 40 obiektów małej retencji, na rzecz parku wykupiono ponad 140 ha gruntów położonych na obszarach bagiennych, głównie nad Kanałem Zaborowskim i w dolnym biegu Łasicy. Zrealizowane zostały także liczne działania promocyjno-edukacyjne.

 

Dla przyszłych pokoleń

– Środowisko naturalne, z całym swoim bogactwem i różnorodnością, w dobie prężnego rozwoju nowoczesnych technologii i przemysłu narażone jest na wielkie szkody i ciągłą degradację. Jesteśmy coraz bardziej świadomi wiążących się z tym stanem rzeczy poważnych zagrożeń, również dla naszej cywilizacji, dlatego też podejmujemy konkretne, zdecydowane działania mające na celu poprawę warunków ekologicznych i ochronę przyrody. Przykładem takich niezwykle cennych inicjatyw jest właśnie projekt „Kampinoskie Bagna” – podkreślił marszałek Adam Struzik.

 

Wspólne działanie

Wartość zrealizowanego projektu to 4,3 mln euro. Przedsięwzięcie było finansowane przez LIFE Nature, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz ze środków własnych partnerów projektu czyli: Kampinoskiego Parku Narodowego, Regionalnego Centrum Ekologicznego na Europę Środkową i Wschodnią – Krajowe Biuro w Polsce (REC Polska), Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie.  

Liczba wyświetleń: 476

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.