Aktualności

5,2 mln zł z UE na odnawialne źródła energii w gminach Jabłonna Lacka i Ceranów

2019.05.10 14:45 , aktualizacja: 2019.05.10 15:14

Autor: Opr. na podst. mater. Biura Prasowego, Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

  • W gminach Jabłonna Lacka i...
  • Podpisanie umowy przez...
  • Podpisuje wójt gminy...

Kolejne gminy powiatu sokołowskiego będą wykorzystywały energię ze źródeł odnawialnych. Na terenie gmin Jabłonna Lacka i Ceranów zamontowane zostaną 502 instalacje OZE, z czego 497 na budynkach prywatnych, a 5 na budynkach użyteczności publicznej. Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego projekt ten otrzyma ponad 5,2 mln zł dofinansowania w ramach RPO WM 2014–2020.

 

Umowę w tej sprawie podpisali przedstawiciele zarządu województwa – Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska oraz wójt gminy Jabłonna Lacka – Wiesław Andrzej Michalczuk.  

 

Dzięki unijnemu wsparciu na terenie gminy Jabłonna Lacka zamontowanych zostanie w sumie 451 instalacji OZE, w tym 340 kolektorów słonecznych, 106 instalacji fotowoltaicznych i 5 instalacji pomp ciepła. Natomiast na terenie gminy Ceranów powstanie 51 instalacji OZE, z czego 46 to kolektory słoneczne, a 5 instalacje fotowoltaiczne. Pięć instalacji fotowoltaicznych trafi do obiektów użyteczności publicznej: Ośrodka Zdrowia w Jabłonnie Lackiej, Stacji Uzdatniania Wody w Łuzkach, Samorządowego Przedszkola wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Jabłonnie Lackiej, Oczyszczalni Ścieków w Starej Jabłonnie oraz Publicznej Szkoły Podstawowej w Jabłonnie Lackiej.

 

– Cieszę się, że kolejne mazowieckie gminy inwestują w odnawialne źródła energii. Świadczy to o świadomości władz lokalnych, jak ważna jest w dzisiejszych czasach dbałość o dobrą jakość powietrza. Realizacja zadania pozwoli na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i pyłów, dzięki pozyskanej energii elektrycznej i cieplnej za pomocą innowacyjnych rozwiązań – podkreśliła członek zarządu Janina Ewa Orzełowska.

 

Realizacja inwestycji będzie miała pozytywny wpływ na środowisko, w tym na cenne przyrodniczo obszary nadbużańskie. Przyczyni się do zmniejszenia zapotrzebowania na energię i redukcji emisji szkodliwych gazów do atmosfery.

 

Projekt będzie realizowany w partnerstwie. Liderem jest gmina Jabłonna Lacka, a partnerami: gmina Ceranów, Nadleśnictwo Sokołów Podlaski i parafia pw. Św. Antoniego z Padwy w Wirowie.

 

O RPO WM 2014-2020

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są w serwisie Fundusze dla Mazowsza.

 

Za ogłaszanie konkursów odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 proc. wartości projektu.

Dotychczas ogłoszono ponad 170 konkursów i naborów pozakonkursowych, w ramach których beneficjenci z Mazowsza uzyskali ponad 6 mld zł dofinansowania.

Liczba wyświetleń: 415

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.