Aktualności

Pomnik Feliksa „Papy” Stamma stanął w Warszawie

2019.05.22 09:35 , aktualizacja: 2019.06.04 12:55

Autor: oprac.na podst. zebr.mat., Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

odsłonięcie pomnika Feliksa „Papy” Stamma, monument wykonany jest z brązu, wokół pomnika leżą kwiaty, stoją przedstawiciele samorzadu, sportu, kultury oraz mieszkańcy Warszawy Pomnik Feliksa „Papy”...

Wybitny trener – legenda boksu, charyzmatyczny wychowawca wielu pokoleń mistrzów olimpijskich, symbol złotej ery polskiego boksu – Feliks „Papa” Stamm. Jego pomnik odsłonięto w Warszawie, nieopodal legendarnej Hali Gwardii.

 

Monument z brązu, upamiętniający słynnego szkoleniowca polskich pięściarzy, stanął na Placu Mirowskim w Warszawie. Autorem projektu jest bułgarski artysta Lubomir Grigorow.

W odsłonięciu pomnika uczestniczyli m.in. marszałek Adam Struzik, żyjący wychowankowie trenera, przedstawiciele świata kultury oraz wiele gwiazd polskiego sportu, w tym ostatni złoty medalista olimpijski w boksie Jerzy Rybicki.

Miejsce pomnika, jak i istniejącego od roku Muzeum Boksu im. Feliksa Stamma, nie jest przypadkowe – Hala Gwardii ma dla historii boksu ogromne znaczenie.

 

 – Niech ten symbol w postaci świetnie zaprojektowanego pomnika oddającego postać „Papy” będzie nie tylko hołdem złożonym znakomitemu trenerowi, ale też inspiracją dla wszystkich, którzy angażują się w boks amatorski i którzy w tej dyscyplinie widzą przyszłość polskiego sportu – podkreślił marszałek Adam Struzik.

 

Feliks „Papa” Stamm

To postać kultowa w całym kraju. Był nie tylko bokserem, ale przede wszystkim nieocenionym trenerem i wychowawcą, czego najlepszym dowodem są kariery jego uczniów – m.in. Antoniego „Kolki” Kolczyńskiego, Zbigniewa Pietrzykowskiego, Kazimierza Paździora, Józefa Grudnia, Jerzego Kuleja.

Fundacja założona przez prawnuczkę „Papy” – Paulę Stamm, ma przywrócić Polsce silną pozycję w amatorskim boksie. Tak, jak robił to Feliks Stamm, wyszukując talenty wśród młodych ludzi i prowadząc ich zgodnie z tym, w czym tkwił ich potencjał.

 

Sport rozwija

– Jako Samorząd Województwa Mazowieckiego chętnie wspieramy różne inicjatywy, wiedząc, że rozwój bazy sportowej, dofinansowanie zajęć czy turniejów to nieoceniony wkład w wychowanie dzieci i młodzieży, ale też w propagowanie postaw sportowych wśród dorosłych – zaznaczył marszałek Adam Struzik. – By wesprzeć rozwój talentów sportowych, ale też by zaktywizować do sportu całe rodziny, w ciągu 20 lat przekazaliśmy ponad 550 mln zł na rozbudowę bazy sportowej – setki nowych boisk, hal, basenów, skateparków, pumptrucków, ale też np. siłowni zewnętrznych na terenie całego województwa. Chcemy, by mieszkańcy Mazowsza właśnie w sporcie odnajdowali sposób na życie, dlatego stworzyliśmy m.in. Mazowiecki Instrument Wsparcia Infrastruktury Sportowej, który pozwala nam dotować tworzenie lub modernizację tego typu obiektów nawet w najmniejszych miejscowościach na Mazowszu. Z pełnym poczuciem misji przeznaczamy z budżetu województwa środki na organizację imprez sportowych, w tym dotychczas 135 tys. zł na kilka edycji Międzynarodowego Turnieju Bokserskiego im. Feliksa Stamma organizowanego przez Polski Związek Bokserski – dodał marszałek.

Liczba wyświetleń: 308

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.