Aktualności

Droga nr 747 łącząca Mazowsze z Lubelszczyzną otwarta

2019.05.24 12:00 , aktualizacja: 2019.05.24 12:46

Autor: Opr. na podst. mater. Biura Prasowego, Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

  • Nowo wybudowany...
  • – To jedna z ważniejszych i...
  • Powstał 8,5-kilometrowy...
  • Droga otwiera Mazowsze na...
  • Nowy przebieg drogi wpłynie...

Dziś uroczyście otwarto nowo wybudowany 8,5-kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 747 – od mostu na Wiśle w Solcu nad Wisłą do drogi krajowej nr 79 w Lipsku. Inwestycja pochłonęła 54,5 mln zł, z czego ponad 30 stanowiły środki unijne, a ponad 24 mln zł to wsparcie z budżetu województwa mazowieckiego. W otwarciu drogi wziął udział marszałek Adam Struzik.

 

– To jedna z ważniejszych i największych inwestycji realizowanych na terenie Mazowsza w ostatnich latach. Droga 747 prowadząca do mostu na Wiśle w Solcu to olbrzymie usprawnienie dla kierowców. Dzięki wsparciu unijnemu powstał nowoczesny i bezpieczny odcinek. To oczywiście znaczne ułatwienie i skrócenie czasu dla wszystkich podróżujących na Lubelszczyznę i tych kierujących się w stronę Mazowsza – podkreśla marszałek Adam Struzik. – Na tym jednak nie koniec. Tę inwestycje będziemy kontynuowali. W kolejnym etapie planujemy budowę aż 30-kilometrowego odcinka, łączącego Lipsko z Iłżą – dodaje.

 

Efekt współpracy samorządów Mazowsza i Lubelszczyzny

 

Budowa drogi 747 to efekt współpracy samorządów Mazowsza i Lubelszczyzny. Nowo otwarty odcinek prowadzi od skrzyżowania z drogą wojewódzką numer 754, a kończy się przy drodze krajowej numer 79 w Lipsku.

 

– Droga otwiera Mazowsze na Lubelszczyznę i odwrotnie. Inwestycja poprawiła nie tylko dostępność komunikacyjną regionu, ale także atrakcyjność inwestycyjną południowej części Mazowsza i Lubelszczyzny. Nowy przebieg drogi wpłynie również na poprawę komfortu i bezpieczeństwa ruchu zarówno zmotoryzowanych jak i pieszych użytkowników – podkreśla członek zarządu Rafał Rajkowski.

 

Zakres prac budowlanych obejmował budowę drogi od podstaw, nowym śladem po południowej stronie gmin Solec i Lipsko. W efekcie powstał 8,5-kilometrowy odcinek drogi, zatoki autobusowe, chodniki i azyle dla pieszych. Zbudowano również dwa wiadukty: trójprzęsłowy i pięcioprzęsłowy. Wzdłuż całego odcinka powstały także drogi serwisowe, ustawiono oświetlenie drogowe, wykonano odwodnienie drogi, przebudowano skrzyżowania.

Wartość inwestycji to 54,5 mln zł. Ponad 30 mln zł stanowiły środki unijne, pozyskane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020. Samorząd Mazowsza przeznaczył na ten cel ponad 24 mln zł.

 

Inwestycja trzyetapowa

 

Budowa 8,5-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 747 to drugi etap inwestycji.

W ramach pierwszego etapu w 2015 r. powstało 1,5-kilometra drogi dojazdowej do mostu na Wiśle.

Trzeci etap inwestycji jest w fazie projektowej. Obejmuje budowę najdłuższego, bo 30-kilometrowego odcinka drogi, po nowym śladzie od Lipska do Iłży.

Liczba wyświetleń: 548

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.