Aktualności

Muzeum w Szydłowcu z nową siedzibą

2019.05.24 15:05 , aktualizacja: 2019.05.28 14:42

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Widok murowanego, dwupiętrowego budynku od frontu Muzeum Ludowych...
  • Naroznik budunku z kamienną elewacją Nowy budynek ma...
  • Obrazy wiszące na ścianie Placówka może pochwalić się...
  • Marszałek przemawia do zebranych Nowej siedziny...
  • Postaci na galerii obudowanej szkłem W otwarciu placówki udział...
  • Widok na nowoczesne wnętrze Do budowy nowej siedziby...

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu jest już otwarte. Trzykondygnacyjny budynek powstał przy ulicy Kąpielowej 8, tuż przy zamkowym parku, nieopodal rynku. Na ten cel samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył aż 8,7 mln zł. W otwarciu placówki udział wzięli marszałek Adam Struzik oraz wicemarszałek Rafał Rajkowski.

 

– Dzisiejsza uroczystość to ważny moment. W ciągu niespełna roku udało się wybudować od podstaw piękny, nowoczesny budynek. Tym samym placówka zyskała nowe przestrzenie, w których m.in. prowadzone będą zajęcia edukacyjne. Cieszę się, że dzięki środkom z budżetu Mazowsza, nasze placówki mogą dalej się rozwijaćzauważył marszałek Adam Struzik.

 

Nowa jakość

Otwarty dziś budynek ma powierzchnię użytkową ponad 1175 m2. Znajdują się w nim m.in. sale konferencyjne i edukacyjne, pracownie dokumentacji etnomuzykologicznej i historycznej, pokoje administracji, biblioteka oraz magazyny zbiorów muzealnych. Do budowy nowej siedziby wykorzystano takie materiały jak szkło, aluminium i okładzinę z piaskowca szydłowieckiego. Budynek jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zamontowana została także winda panoramiczna łącząca wszystkie kondygnacje, dwie nadziemne i jedną część podziemną.

 

– Nowa siedziba muzeum ma znaczenie fundamentalne dla dalszego rozwoju tej szczególnej, nie tylko w skali kraju placówki. Obiekt stwarza optymalne warunki pracy i bezpiecznego przechowywania muzealnych zasobów. Pozwala na zwiększenie oferty edukacyjnej, rozwinięcie działań o charakterze naukowo-badawczym. Jest fundamentem dla realizacji szerszego wieloetapowego planu rozwoju muzeum, zakładającego m.in. zwiększenie dostępności poprzez poszerzenie infrastruktury ekspozycyjnej w zamku podkreśliła dyrektor Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu Aneta Oborny. – Nowe, stałe wystawy instrumentologiczne oraz historyczne nie tylko pozwolą na udostępnienie większej liczby cennych dla tradycji muzycznej muzealiów na przestrzeni niemal dwukrotnie większej aniżeli tej, jaką ekspozycje zajmują teraz (a więc do ok. 520 m²). Pozwolą także ukazać historyczny urok i urodę dotychczas zajmowanych przez muzealne magazyny i biura, najciekawszych XV-XVI-wiecznych zamkowych wnętrz, dekorowanych renesansowymi polichromiami i stropami kasetonowymi.

 

Wicemarszałek Rafał Rajkowski przekonywał, że unikatowe zbiory zgromadzone przez muzeum wymagają odpowiedniej oprawy.

 

– To niewątpliwie ważny dzień dla naszego muzeum, jak i mieszkańców naszego regionu. Budowa nowej siedziby pozwoli ożywić i rozwinąć działalność placówki. Wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni na zamku przełoży się na nowe ekspozycje. – dodał

 

Niezwykłe miejsce

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, będące jedynym tego typu muzeum w Polsce, znane jest z unikatowej, największej w kraju kolekcji instrumentów tradycyjnych, kreowanych wyobraźnią ludowych mistrzów, często wykorzystujących do budowy swych „generatorów dźwięku” nietypowe materiały. Placówka może pochwalić się również wartościowymi i ciekawymi wystawami, które zyskują uznanie w wielu ogólnopolskich i mazowieckich konkursach. Do tej pory placówka mieściła się w szydłowieckim zamku, w którym nadal znajdują się ekspozycje stałe i czasowe. Nowa siedziba jako centrum administracyjno-edukacyjne pozwoli zwiększyć ofertę muzealną.

 

Budowa nowej siedziby była największą inwestycją w historii Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. Całość przedsięwzięcia została sfinansowana ze środków samorządu województwa mazowieckiego. Łączna wartość projektu to 8,7 mln zł.

Liczba wyświetleń: 460

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.