Aktualności

Dzieci mają swoje święto

2019.05.30 11:45 , aktualizacja: 2019.06.04 12:52

Autor: Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

rysunek malowany farbami, przedstawia uśmiechniętą dziewczynkę, która ma podniesione w geście radości ręce, w tle zieleń i słońce Jeden z najradośniejszych...

Pierwszy dzień czerwca to szczególna karta w kalendarzu – oficjalnie swoje święto mają dzieci na całym świecie. Jak mówią nasi najmłodsi mieszkańcy Mazowsza jest to jeden z najmilszych dni w roku, nie tylko ze względu na prezenty, ale przede wszystkim na to, że dorośli całą uwagę skupiają właśnie na nich.

 

Wszystkim dzieciom z okazji ich święta życzymy dużo radości i uśmiechu na twarzy,  wspaniałych przyjaciół, powodzenia w nauce, rozwoju swoich pasji i talentów oraz wielu przyjemnych chwil.

 

Niech rzeczywistość, jak i świat wyobraźni będą dla Was pełne kolorów, szczęścia i beztroski. Niech spełnią się Wasze najpiękniejsze marzenia i te wielkie, i te najmniejsze.

 

Mazowieckie placówki kultury przygotowały dla najmłodszych na najbliższy weekend wiele ciekawych atrakcji. Wśród nich m.in. rodzinne konkursy z nagrodami, gry i zabawy, warsztaty, koncerty, występy zespołów folklorystycznych, widowiska edukacyjne i wiele innych niespodzianek.

 

Dla podróżujących koleją

Spółka „Koleje Mazowieckie – KM” przygotowała pozataryfową ofertę dla dzieci i młodzieży – 1 czerwca dzieci i młodzież do 16 lat będą mogli nieodpłatnie podróżować pociągami Kolei Mazowieckich. Wystarczy mieć przy sobie dokument stwierdzających wiek. Natomiast opiekunowie będą mogli skorzystać z obowiązującej przez cały rok oferty handlowej „Przejazdy rodzinne”, zgodnie z par. 33 Taryfy przewozowej „Kolei Mazowieckich –  KM” (TP-KM).

Niespodzianka – Warszawska Kolej Dojazdowa Sp. z o.o. przy współpracy z Radiem Bogoria będzie rozdawać maskotki spółki (od 30 maja do 1 czerwca). To wiewiórka – zwinna i szybka jak „WUKADKA”. Dodatkowo w kasach WKD, 1 czerwca, będą rozdawane lizaki oraz cukierki dla najmłodszych pasażerów.

 

 

Propozycje kulturalne dla najmłodszych

 

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

 „Dzień Dziecka w skansenie”

impreza plenerowa, 2 czerwca, godz. 10.00–18.00

www.mwmskansen.pl

W pierwszą niedzielę czerwca sierpecki skansen zaprasza na imprezę plenerową pełną przygód i zabawy. Młodzi odkrywcy folkloru będą mieli okazję przyjrzeć się z bliska, jak żyli, jak świętowali i jak bawili się mieszkańcy mazowieckiej wsi na początku XX wieku. W zagrodach chłopskich wezmą udział w warsztatach, pokazach zajęć codziennych i zabawach podwórkowych. Sprawdzą się też w nietypowych konkursach z nagrodami. Na muzealnej scenie zaprezentowane zostanie widowisko „Na ulicy dobrej wróżki”. Wystąpi także grupa dziecięca Ludowego Zespołu Artystycznego Kasztelanka w barwnych tańcach narodowych. Tego dnia władzę w muzeum przejmą dzieci!

 

Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach

Dzień Dziecka w Sannikach

2 czerwca, godz.16.00–18.00, park w Sannikach

www.ecasanniki.pl

Pełna rozmaitych atrakcji impreza dla najmłodszych pod hasłem „Figle na dworze z Fryderykiem Chopinem”. Do wspólnej zabawy zaproszą dzieci animatorzy. W sannickim parku staną dmuchane zjeżdżalnie. Nie zabraknie waty cukrowej, popcornu i innych smakołyków. Tego dnia zwiedzanie pałacu, podobnie jak impreza dla dzieci, są bezpłatne.

 

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku

„Pinokio” – musical dla dzieci (imitacja wg bajki Collodiego pt. „Pinoccio”)

Spektakle – 1 i 2 czerwca, godz. 16.00

www.teatrplock.pl

Ta bajkowa opowieść wywołuje wśród dzieci duże emocje – od radości po smutek. Dlaczego?  W „Pinokiu” dobro nieustannie walczy ze złem, a zadaniem drewnianego chłopca jest nauczyć się je rozróżniać. Wystrugany z drewna Pinokio jest wesoły, śmieszny i czasami lekkomyślny! Nie chce chodzić do szkoły, woli się włóczyć po mieście i poznawać przyjaciół! Na szczęście z tarapatów ratuje go Błękitna Wróżka!

 

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Koncert dla dzieci

1 czerwca, godz. 14.00  

www.muzeumromantyzmu.pl

Wstęp bezpłatny. Odbędzie się koncert pt. „Zwierzyniec” – o godz. 17.00 na dziedzińcu Pałacyku wystąpią: Cezary Nowak – recytacje, Przemysław Skubała – klarnet, Wojciech Świętoński – pianino. W programie także zajęcia dydaktyczne i warsztaty, folwark pt. „Papugi, pawie i inni mieszkańcy parku”, zajęcia z kierownikiem działu Park i Zwierzyniec, wspólne przygotowywanie posiłków dla ptaków, karmienie ptaków, warsztaty kreatywne „Kolorowa Ptaszarnia”. Na warsztaty obowiązują zapisy (tel. 23 671 70 25).

 

Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu

Dzień dziecka – radosny czas dla małych i dużych

2 czerwca, 11.00–17.00

www.muzeum-radom.pl

Muzeum Wsi Radomskiej, Centrum Helen Doron Radom zapraszają na niezwykłe wydarzenie pod nazwą „Wyprawa rodzin – czas wyobraźni” – jest to impreza w formie gry terenowej przeznaczonej dla całych rodzin. Na szlaku uczestnicy spotykają różnorakie warsztaty, bazy edukacyjne, bazy sprawnościowe i wiele ciekawych miejsc, które co roku są miłą niespodzianką. Dla uczestników przewidziano blisko 30 niezapomnianych atrakcji.

 

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

 „Klub młodych odkrywców sztuki. Wystawa prac na zakończenie projektu edukacyjnego”

od 1 czerwca do 1 lipca

www.muzeum.edu.pl

Placówka zaprasza na pasjonującą podróż w czasie. Na wystawie będzie można obejrzeć prace powstałe w ramach projektu edukacyjnego „Klub młodych odkrywców sztuki”. Jego ideą było przybliżenie uczestnikom zajęć znanych osobowości, najistotniejszych nurtów i najważniejszych wydarzeń z historii sztuki. Wstęp wolny.

 

Mazowiecki Instytut Kultury, Warszawa

Smykofonia

1 i 2 czerwca, godz. 10.00, 11.15, 12.30

www.smykofonia.pl

Smykofonia to sezon koncertowy dla dzieci, rodziców, dziadków, cioć i wujków pod hasłem „Na muzykę nigdy nie jest za wcześnie!”. Kształt koncertów wynika z potrzeb i możliwości percepcyjnych małych dzieci. Utwory są  krótkie i zróżnicowane, mają przejrzystą fakturę. Czas trwania koncertu to około 40-45 minut. Wykonawcy nawiązują bliski kontakt z publicznością. Interakcji sprzyja brak dystansu i tradycyjnego podziału na scenę i widownię. Scenografia sali również odgrywa rolę (kolorowe wykładziny i poduchy).

 

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie
spektakl „Ferdynand Wspaniały”

30, 31 maja, godz. 10.00 i 12.00,

1 czerwca, godz. 15.00
www.teatrpolski.waw.pl

Ferdynand Wspaniały nie bez powodu nosi swoje nazwisko – szyje garnitury na miarę, jada w najlepszych restauracjach, sypia w eleganckich hotelach, bywa w najlepszym towarzystwie, a w wolnych chwilach zdarza mu się łapać złodziei. I nie byłoby w tym może nic wyjątkowego gdyby nie fakt, że… Ferdynand jest psem! Wspaniałym psem!

 

„Magiczna podróż – piękna nasza polska cała” – widowisko edukacyjne dla dzieci

28 maja, godz. 10.00 i godz. 12.30;

29 maja, godz. 10.00 i godz. 12.30

Sala Widowiskowa Zespołu „Mazowsze" – Otrębusy

www.mazowsze.waw.pl

Trójka głównych bohaterów tej fabularnej opowieści: mała Agnieszka, jej starszy brat Tomek oraz tajemniczy konserwator starych ludowych instrumentów muzycznych Pan Kajetan zabiorą najmłodszych w pełną niespodzianek i zaskakujących przygód wędrówkę. Widzowie poznają niezwykłe rzemiosło ludowe m. in. wycinanki kurpiowskie – leluje, misternie zdobione wysokie palmy wielkanocne, ręcznie malowaną wilamowicką skrzynię posagową, charakterystyczne tańce, stroje, instrumenty ludowe takie jak burczybas, diabelskie skrzypce, weselny kozioł wielkopolski, zwyczaje i tradycje. Poszczególne sceny spektaklu łączone są animacją komputerową, prezentującą w zbliżeniach stroje regionalne wraz z ich haftami i zdobieniami.

 

 

Dodatkowe imprezy dla dzieci i rodzin w najbliższym czasie:

  • Na jedenastą edycję Jarmarku Tumskiego zaprasza Muzeum Mazowieckie w Płocku (31 maja – 2 czerwca). Ulice płockiego Starego Miasta zapełnią kolekcjonerzy i wystawcy z całej Polski. Będzie też strefa dziecięca – znajdziemy tu szeroki wachlarz atrakcji dla najmłodszych uczestników wydarzenia,
  • Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce i Stowarzyszenie Artystów Kurpiowskich zapraszają dzieci, młodzież i rodziny na XIX warsztaty etnograficzne „Ginące Zawody:, które odbędą się w dniach 5–7 czerwca 2019 r. w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle (ul. Trasa Mazurska 1b),
  • Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu zaprasza m.in. na filmy dla dzieci – „Łowcy Czarownic” (familijny, fantasy, przygodowy, od 9 lat), „Panda i Banda” (animowany, dubbing, b/o wieku), „Dzień Czekolady” (familijny, przygodowy, od 8 lat),
  • Moc niezapomnianych atrakcji w zabytkowym parku w Karolinie i powitanie lata z zespołem „Mazowsze”! 15 i 16 czerwca – w programie m.in. koncerty zespołu "Mazowsze", warsztaty artystyczne, zajęcia edukacyjne, spektakle teatralne dla młodych widzów, niespodzianki dla dzieci i dorosłych, pokaz musztry paradnej, pokazy cyrkowe wraz z warsztatami, strefa smaków Food Trucków, w której goście będą mieli okazję spróbować dań inspirowanych kulturą i kuchnią różnych krajów. Dla najmłodszych Strefa Dziecka z licznymi atrakcjami (w tym: zamki dmuchane, wata cukrowa, popcorn). Darmowy dojazd kolejką WKD na podstawie opaski silikonowej wydawanej od 3 czerwca w kasie biletowej „Mazowsza” w Otrębusach oraz kasach WKD (Warszawa Śródmieście, Warszawa Ochota, Grodzisk Maz. Radońska) na hasło „Rodzinny piknik z zespołem Mazowsze”.
  • Przypominamy: 11 maja został ponownie otwarty dla zwiedzających Park Kulturowo-Historyczny przy Zamku Książąt Mazowieckich w Liwie. Warto w wolnej chwili odwiedzić to urocze miejsce. Zamek w Liwie – warownia i Muzeum Zbrojownia – położony jest 70 km od Warszawy, na znanych szlakach turystycznych: Szlak Wielkiego Gościńca Litewskiego, Szlak Książąt Mazowieckich, Szlak Doliny Liwca, Szlak Rowerowy Natura. Trasy turystyczne prowadzą do interesujących miejsc w okolicy, w tym do Węgrowa z pięknymi kościołami barokowymi i „Lustrem Mistrza Twardowskiego”. Warto spędzić weekendowy czas w malowniczej dolinie rzeki Liwiec.

 

Liczba wyświetleń: 584

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.