Aktualności

Konwent Przewodniczących Sejmików

2019.05.31 13:25 , aktualizacja: 2019.05.31 13:54

Autor: Monika Zielska (KS), Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Do zdjęcia pozuje grupa ludzi, którzy stoją na schodkach. Za nimi znajduje się wielki telebim z nazwą i datą konwentu Do Płocka przyjechali nowo...
  • Na podwyższeniu stoi stół z prezydialny, za którym siedzą dwaj mężczyżni. Trzeci stoi obok z mikrofonem i patrzy na wielki telebim za ich plecami Wicemarszałek Wiesław...
  • Na pierwszym planie jest wielki, długi zastawiony stół jadalny. Po obu stronach stoją zabytkowe krzesła. Za nimi wokół stołu stoją ludzie oglądający zabytkowe pomieszczenie Goście konwentu zwiedzili...

Na zaproszenie Przewodniczącego Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwika Rakowskiego do Płocka przyjechali nowo wybrani Przewodniczący Sejmików oraz Dyrektorzy Biur/Kancelarii Sejmików z całej Polski.

 

Od 29 do 31 maja br. obradowali na Konwencie Przewodniczących Sejmików Województw RP. Samorząd województwa mazowieckiego, obok Przewodniczącego Sejmiku, reprezentowali również wiceprzewodniczący Sejmiku – Tomasz Kucharski i Mirosław Adam Orliński oraz wicemarszałek Wiesław Raboszuk. W spotkaniu uczestniczył również prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Obradom przewodniczył Przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski, który witając gości serdecznie podziękował wszystkim za przybycie i podkreślił atrakcyjność Płocka i całego regionu. Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski natomiast zwrócił szczególną uwagę na miejsce obrad – Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Małachowskiego.

 – To tutaj jak w soczewce skupiają się zmiany, które zaszły w Płocku w przeciągu ostatnich lat – powiedział prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Mazowsze – jego potencjał gospodarczy, kulturowy i turystyczny – przybliżył gościom wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

 

O roli samorządu

W części merytorycznej Przewodniczący Sejmików podjęli „Stanowisko Konwentu Przewodniczących Sejmików Województw w sprawie roli samorządu regionalnego w Polsce”. Podkreślili w nim, że:

Samorządy wyzwoliły energię obywateli RP, walnie przyczyniły się do modernizacji i rozwoju całego kraju, sprawniejszego wykonywania zadań publicznych, podniesienia jakości życia i zwiększenia wpływu obywateli na środowisko życia.

Następnie Dyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Paweł Cukrowski zaprezentował walory Mazowsza w obszarze kultury, zarówno tej stanowiącej bogate dziedzictwo przeszłości, jak również kultury współczesnej. O turystyce na Mazowszu opowiedziała dyrektor Biura Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Dorota Zbińkowska.  

Goście konwentu mieli też okazję zwiedzić Płock – jego zabytki i najciekawsze zbiory muzealne zgromadzone w Muzeum Mazowieckim oraz odwiedzili Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

 

Liczba wyświetleń: 451

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.