Aktualności

Edukacja i promocja zdrowia w Ostrołęce i Siedlcach

2019.06.03 12:00 , aktualizacja: 2019.06.04 12:50

Autor: Eliza Śniegocka-Walkiewicz (ZD), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • na tle jednego ze stoisk z bezpłatnymi badaniami stoja członek zarządu Janina Ewa Orzełowska i uczestniczki pikniku Uczestniczki rodzinnego...
  • na tle banera samorzadu Mazowsza jako organizatora pikników stoją trzy osoby, w tym dyrektor delegatury UMWM w Ostrołęce Mariusz Popielarz Uczestnicy pikniku w...
  • stolik przy którym wykonywane były teksty na HCV Pracownicy Centrum...
  • w kręgu stoją dzieci w wieku przedszkolnym, sa w trakcie zabawy edukacyjnej O tym, jak dbać o swoje...
  • namiot, w którym przedstawiciele placówek medycznych bezpłatnie wykonywali podstawowe badania profilaktyczne Uczestnicy mogli skorzystać...
  • kolorowo ubrana młodzież trzyma róznokolorową dużą płachtę materiału w kształcie koła Na pikniku nie zabrakło...
  • na sztalugach ustawiona jest tablica prtzedstawiająca piramidę żywienia Zalecenia żywieniowe...
  • Samochód specjalistyczny, gdzie wykonywano badanie w kierunku wad słuchu, stoi kolejka oczekujących Na pikniku można było...
  • scana ustawiona w przestrzeni parku, występuje Zespół Tańca Ludowego „Ostrołęka” Zespół Tańca Ludowego...
  • w przestrzeni parku stoi ścianka wspinaczkowa, jedna osoba się wspina, kolejne czekają Jedna z atrakcji - ścianka...

Profilaktyka to podstawa. Dlatego, z troski o mieszkańców regionu, samorząd Mazowsza organizuje rodzinne pikniki zdrowia. Pierwszy odbył się w Warszawie, kolejne – w Siedlcach i Ostrołęce.

 

W tym roku, podczas wydarzeń rodzinnych, samorząd Mazowsza stawia na zwiększenie świadomości społecznej na temat negatywnego wpływu spożywania alkoholu oraz zwraca uwagę na to, jak ważny jest zdrowy styl życia.

 

Konkurs wiedzy o zdrowiu w Siedlcach

 

– Mam nadzieję, że pikniki rodzinne organizowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego wpiszą się na stałe do kalendarza wydarzeń w Siedlcach. To bardzo dobra okazja, aby mówić o zdrowiu i zadbać o nie. Dobrze wiemy, że łatwiej jest zapobiegać chorobom niż później je leczyć. Dlatego istotne jest, aby cały czas prowadzić działania edukacyjne i przy każdej okazji promować zdrowie – podkreśliła członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

 

Podczas pikniku w Siedlcach obecni byli specjaliści z zakresu profilaktyki zaburzeń psychicznych i uzależnień. Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej zaprezentowało projekty społeczne dotyczące zapobiegania uzależnieniom. Departament Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie przygotował dla uczestników pikniku konkurs wiedzy o zdrowiu. Pytania dotyczyły zdrowego stylu życia oraz zagrożeń i skutków związanych z nadużywaniem alkoholu i innych używek. Na zwycięzców czekały drobne upominki.

 

W mobilnych pracowniach można było wykonać bezpłatnie badania w kierunku wad słuchu oraz gęstości mineralnej kości. Udzielane były także bezpłatne porady i konsultacje lekarzy (kardiologa, diabetologa), pielęgniarek, dietetyka i psychologa. Uczestnicy pikniku mogli też liczyć na bezpłatne pomiary diagnostyczne i badania m.in. ciśnienia tętniczego i tętna, glukozy, hemoglobiny glikowanej, cholesterolu, kwasu moczowego. Można było skorzystać z pomiaru tlenku węgla w wydychanym powietrzu czy zrobić EKG. Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o. zorganizował loterię – do wygrania były m.in. kijki do Nordic Walking, torby plażowe, skakanki z licznikiem oraz vouchery na bezpłatne konsultacje lekarskie i na badania diagnostyczne.

 

Organizatorem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego, a współorganizatorami Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o. oraz Urząd Miasta Siedlce.

 

Ze zdrowiem i zabawą w Ostrołęce

Podczas pikniku w Ostrołęce w Parku Miejskim uczestniczy mogli połączyć przyjemne z pożytecznym. Podczas gdy rodzice i dziadkowie wykonywali badania diagnostyczne, dzieci mogły aktywnie i ciekawie spędzić wolny czas. Do dyspozycji najmłodszych czekały m.in. ścinka wspinaczkowa, konkursy rysunkowe, puzzle, zabawy z bańkami mydlanymi i zabawy z chustą KLANZY. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Ostrołęce im. dr. Józefa Psarskiego przygotował test dotyczący wiedzy o uzależnieniach, a Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Ostrołęce – konkurs wiedzy o ruchu drogowym (główną nagrodą był rower).

 

– W ubiegłym roku, podczas pikniku obchodziliśmy Światowy Dzień Serca. Chcieliśmy wtedy przypomnieć ostrołęczanom o profilaktyce chorób układu krążenia. Tegoroczne hasło „Zdrowie dla wszystkich” ma nam uświadomić, że styl życia przekłada się na jakość i poziom naszego zdrowia. Niezwykle istotna jest tu edukacja i o tym przede wszystkim pamiętamy przy organizacji pikników  – powiedział dyrektor Delegatury UMWM w Ostrołęce, Mariusz Popielarz.

 

Uczestnicy mogli skorzystać z bezpłatnych porad lekarzy (kardiolog, pediatra, diabetolog) oraz wykonać podstawowe badania diagnostyczne. Prace i rękodzieło powstałe podczas warsztatów terapii zajęciowej prezentował Mazowiecki Szpital Wojewódzki Drewnica. Pracownicy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ostrołęce wykonywali testy na HCV (badanie w kierunku wykrycia wirusowego zapalania wątroby) oraz badania poziomu cukru we krwi. Jak poprawnie myć ręce, by były czyste i udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej pokazali uczniowie Szkoły Promocji Zdrowia. Podczas pikniku nie zabrakło także występów artystycznych. Na scenie swój repertuar przedstawili m.in. Zespół Tańca Ludowego „Ostrołęka” oraz młodzież ze Szkoły Promocji Zdrowia. Wydarzenie zakończyło się wspólnym tańcem „Belgijka”, w którym wzięli udział uczestnicy oraz organizatorzy pikniku.

 

Kolejne pikniki

Na kolejne rodzinne pikniki zdrowia zapraszamy 6 czerwca do Radomia (Plac Corazziego) i 8 czerwca do Płocka (Plac Stary Rynek 1). Wszystkie wydarzenia rozpoczynają się o godz. 12:00 i trwają do godz. 17:00.

Udział w Piknikach Rodzinnych „Zdrowie dla wszystkich” jest bezpłatny.

 

Liczba wyświetleń: 523

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.