Aktualności
Pierwsze posiedzenie Mazowieckiej Rady Seniorów
2019.06.03 11:50 , aktualizacja: 2019.06.03 14:37
Autor: Piotr Lejzerowicz (MCPS), Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski
Pierwsze posiedzenie Mazowieckiej Rady Seniorów odbyło się 31 maja w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Spotkanie miało charakter organizacyjny. Wyłoniono kierownictwo i omówiono zasady działania.
Rada została utworzona uchwałą Zarządu Województwa Mazowieckiego, jako organ konsultacyjny, doradczy i inicjatywny marszałka województwa mazowieckiego, działający na rzecz wzmocnienia i rozwoju regionalnej polityki senioralnej.
Postanowienia
W skład Rady weszło 18 członków, w tym przedstawiciele środowisk senioralnych reprezentujący uniwersytety trzeciego wieku, rady seniorów, organizacje pozarządowe oraz Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów. W imieniu marszałka Adama Struzika, nominacje do Rady wręczyła Tamara Borkowska, zastępca dyrektora Departamentu Organizacji ds. Organizacyjno-Prawnych UMWM w Warszawie.
W głosowaniu tajnym Rada spośród swoich członków wybrała przewodniczącego i wiceprzewodniczącego. Przewodniczącym Mazowieckiej Rady Seniorów został Tadeusz Lempkowski, wiceprzewodniczącym – Roman Biskupski.
Rada uzgodniła zarys zasad dalszej współpracy.
Termin II posiedzenia został wyznaczony na 11 września 2019 r. godz. 13:00.
Czym zajmuje się Rada?
Do zadań Rady należy w szczególności:
– współtworzenie głównych kierunków polityki senioralnej w województwie mazowieckim;
– proponowanie nowych rozwiązań i inicjowanie zmian na rzecz środowiska seniorów;
– wyrażanie opinii o projekcie strategii rozwoju województwa mazowieckiego, w zakresie seniorów;
– podejmowanie działań zmierzających do zwiększenia zaangażowania obywatelskiego w życiu publicznym i społecznym seniorów;
– konsultowanie rządowych i regionalnych projektów aktów prawnych dotyczących seniorów lub mogących mieć wpływ na ich sytuację;
– opiniowanie projektowanych dokumentów i propozycji rozwiązań regionalnych skierowanych do seniorów;
– promowanie zdrowego starzenia się;
– wspieranie rozwoju i działań podmiotów działających na rzecz seniorów z terenu województwa mazowieckiego (np. organizacji pozarządowych, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, uniwersytetów trzeciego wieku, rad seniorów);
– dążenie do umocnienia międzypokoleniowych więzi społecznych;
– podejmowanie działań, które służą zmianie obrazu starości i starzenia się.
Liczba wyświetleń: 546
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.