Aktualności

Urodziny Wolnej Polski

2019.06.04 08:15 , aktualizacja: 2019.06.05 09:10

Autor: Łucja Dorota Cichocka, Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

Centralne obchody Święta...

Dzień, który zmienił Polskę, Europę i świat – 4 czerwca 1989 r. W tym dniu obchodzimy 30. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w powojennej Polsce. Dla bardzo wielu Polek i Polaków 4 czerwca jest Dniem Wolności i Solidarności.

 

Jak to się zaczęło

 

Tuż przed nastaniem przełomowego dla Polski 1989 roku nastroje w kraju były bardzo złe. Poprzedni rok przyniósł ogromne podwyżki cen, w kolejnych zakładach pracy wybuchały strajki. Protestujący domagali się nie tylko podwyżki płac, ale również przywrócenia do pracy ich zwolnionych za działalność opozycyjną kolegów. Domagano się również ponownej legalizacji NSZZ „Solidarność”. W tej sytuacji władze zdecydowały się podjąć dialog z opozycją. Doszło do niego przy tzw. Okrągłym stole. W jego wyniku zapadła decyzja o zmianie ordynacji wyborczej i przeprowadzeniu nowych wyborów parlamentarnych, powołaniu urzędu Prezydenta PRL i likwidacji Rady Państwa, utworzeniu Senatu PRL.

 

Dzień, który zmienił wszystko

 

Nikt nie ma wątpliwości co do tego, że 1989 rok był dla Polski, Europy i świata rokiem szczególnym. Prawie wszyscy historycy są jednak zgodni co do tego, że wydarzeniem, które miało największy wpływ na obalenie komunistycznej dyktatury były wybory z 4 czerwca. Tego dnia odbyła się pierwsza tura głosowania, która przyniosła spektakularny sukces opozycji i niebywałą klęskę dotychczasowej władzy. Druga tura przypieczętowała wynik. 12 września 1989 r. powstał nowy, niekomunistyczny rząd pod przywództwem Tadeusza Mazowieckiego.

 

Święto, które łączy

 

Dziś, 4 czerwca 2019 roku, świętujemy okrągłą, 30. rocznicę tamtych wydarzeń. W obchodach uczestniczy Samorząd Województwa Mazowieckiego.

 

– Wynik wyborów czerwcowych był dowodem zjednoczenia Polaków, determinacji w walce o godne życie, sprawiedliwe i równe traktowanie przez władzę. Pokazaliśmy, że jesteśmy silną, zjednoczoną wspólnotą. 4 czerwca w Polsce obchodzony jest także Dzień Wolności i Solidarności, właśnie na pamiątkę tamtych niezwykłych, pełnych nadziei i poczucia jedności dni – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

Sejmik Województwa Mazowieckiego 19 marca 2019 r. Uchwałą nr 29/19 postanowił o udzieleniu Województwu Pomorskiemu pomocy finansowej, w formie dotacji celowej, w wysokości 100 000 zł, na dofinansowanie realizacji zadań związanych z organizacją obchodów Roku Wolności i Solidarności w dniach 1–11 czerwca 2019 r. w Gdańsku. 

 

Jako preludium do mazowieckich obchodów 30. rocznicy wolnych wyborów 4 czerwca pod wspólnym hasłem „Nadzieja”, 31 maja w Muzeum Niepodległości w Warszawie  została otwarta wystawa ,,W samo południe – historia wokół jednego plakatu autorstwa Tomasza Sarneckiego”, poświęcona plakatowi i jego twórcy. Zapraszamy także 7 czerwca – specjalny panel dyskusyjny „4 czerwca 1989 w ocenie polityków i historyków poprowadzi dr Ryszard Miazek (Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego).

Liczba wyświetleń: 369

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.