Aktualności

Z teatru młodzieżowego na deski Teatru Polskiego!

2019.06.04 08:05 , aktualizacja: 2019.06.04 15:17

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

 • infografika, przedstawia fragment przedstawienia w wykonaniu młodzieży oraz napis VII edycjiaFestiwalu Teatrów Młodzieżowych na Mazowszu, nabór do 29 lipca Nabór do VII edycji...

Samorząd Województwa Mazowieckiego i Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie organizuje Festiwal Teatrów Młodzieżowych na Mazowszu. Hasło tegorocznej edycji to „Kocham Cię jak Irlandię – Wilde, Beckett, Shaw i inni”. Nagrodą główną będzie występ na scenie Teatru Polskiego w Warszawie. Nabór trwa do 29 lipca br.

 

Mazowiecka młodzież jest nie tylko uzdolniona, ale też kocha teatr. Pokazuje to olbrzymie zainteresowanie, jakim cieszy się konkurs zorganizowany przez samorząd Mazowsza i Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana. Co roku zgłasza się do niego coraz więcej grup teatralnych, które chcą pokazać swój warsztat i wystąpić na deskach teatru.

 

– Od kilku lat jestem pod wrażeniem warsztatu i zdolności młodzieżowych grup teatralnych biorących udział w naszym festiwalu. Dzięki ich determinacji i artystycznej wrażliwości w domach kultury, szkolnych i kołach zainteresowań powstają bardzo ciekawe i ambitne projekty. Konkurs daje młodzieży szansę zaprezentowania się szerszej widowni. Kto wie, może  po raz kolejny odkryjemy prawdziwe talenty – mówi wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

 

Kto może wziąć udział w przeglądzie?

Wszystkie mazowieckie gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne oraz domy i centra kultury. Wystarczy tylko zgłosić się do 29 lipca br. osobiście lub drogą pocztową na adres: Departament Kultury, Promocji i Turystyki UMWM w Warszawie, ul. Brechta 3, 03-472 Warszawa. A później wystarczy przygotować przedstawienie teatralne oparte na literaturze irlandzkiej, nagrać je i zamieścić w serwisie internetowym VIMEO lub YouTube lub przesłać za pośrednictwem internetowej platformy do wysyłki plików typu WETRANSFER do 7 października br. Czas przedstawienia nie powinien być krótszy niż 20 minut, ale też nie dłuższy niż godzina.

 

Głównym założeniem festiwalu jest promowanie wśród młodych ludzi piękna teatru i literatury irlandzkiej. W tym roku młodzież spróbuje swoich sił m.in. w takich sztukach jak:

 1. R.B. Sheridan, „Szkoła obmowy”, Warszawa 1956.
 2. G.B. Shaw „Pigmalion” (wiele wydań) Sztuki przyjemne i nieprzyjemne, t. 1-2, Warszawa 1956.
 3. Oscar Wilde „Cztery komedie”. Warszawa 1961.
 4.  W.B. Yeats „Dramaty”, Warszawa 1994.
 5. J.M. Synge „Jeźdźcy do morza”, „Dialog” 1957, nr 3.
 6. Samuel Beckett „Czekając na Godota” (wiele wydań).
 7. Brian Friel „Tańce w Ballybeg, „Dialog” 1993, nr 4.
 8. Conor Mc Pherson, „Toma”, „Dialog”, nr 11.
 9. Martin Mc Donagh, „Kaleka z Inishmaan, „Dialog” 1998, nr 5.
 10. Królowa piękności z Leenane i inne sztuki, Warszawa 2002.
 11. Tradycyjnie w opozycji. Antologia młodego dramatu irlandzkiego, Warszawa 2014.

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Młodzież, która przygotuje najlepszy spektakl, będzie mogła go wystawić na deskach jednego z najlepszych teatrów w Warszawie – Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana, a także wziąć udział w warsztatach teatralnych.

 

Liczba wyświetleń: 182

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.