Aktualności

XXII posiedzenie Mazowieckiej Rady Innowacyjności

2019.06.04 08:10 , aktualizacja: 2019.06.06 08:55

Autor: Katarzyna Wojkowska (RF), Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Dyrektor Departamentu...
  • Omawiano m.in. założenia...
  • Nowym członkiem Rady...
  • Nominację odbiera Dorota...
  • Małgorzata Okońska-Zaremba...

Jaki jest związek Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 z polityką spójności UE? – na to pytanie starano się odpowiedzieć podczas XXII posiedzenia Mazowieckiej Rady Innowacyjności

 

W spotkaniu wziął udział wicemarszałek Wiesław Raboszuk, który wręczył nominacje nowym członkom Rady. W gronie tym znaleźli się:

 

  1. Elżbieta Kozubek – dyrektor Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego,
  2. Małgorzata Okońska-Zaremba – dyrektor Departamentu Kompetencji, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan,
  3. Sebastian Bykuć – kierownik KEZO Centrum badawczego PAN ds. badań, Instytut Maszyn Przepływowych PAN,
  4. Grzegorz Rzeźnik – pełnomocnik Prorektora ds. nauki i Manager ds. Badań i Innowacji, SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny,
  5. dr Piotr Grabiec – pełnomocnik Dyrektora ds. Mikroelektroniki, Sieć Badawcza Łukasiewicz INSTYTUT TECHNOLOGII ELEKTRONOWEJ,
  6. Grzegorz Wolff – zastępca dyrektora Biura Rozwoju Gospodarczego, Urząd m.st. Warszawy,
  7. dr Iwona Nowicka – radca prawny, Departament Innowacji i Rozwoju Ministerstwo Nauki Szkolnictwa Wyższego,
  8. Dorota Szubstarska – dyrektor Pionu ds. Nauki i Transferu Technologii, Warszawski Uniwersytet Medyczny,
  9. Jakub Bilnik – prezes zarządu, Mazowiecki Regionalny Fundusz Pożyczkowy Sp. z o. o.  

O polityce spójności w latach 2021–2027

Spotkanie rozpoczęto od prezentacji dyrektora Departamentu Strategii Rozwoju, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju Roberta Dzierzgwy. Przedstawiała ona założenia 1. Celu Polityki Spójności w latach 2021–2027 – Bardziej Inteligentna Europa dzięki wspieraniu inteligentnej i innowacyjnej transformacji gospodarczej. Temat wywołał duże zainteresowanie członków Rady. Pytano m.in. o to, jak Ministerstwo widzi przyszłą rolę Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 oraz o planowane zmiany w ustawie o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.

 

Jak przyśpieszyć innowacje?

Członkowie MRI zapoznali się też z inicjatywami, które mają przyśpieszyć innowacje przemysłowe. Podejmuje je Instytut Technologii Eksploatacji w Radomiu będący członkiem Sieci Badawczej Łukasiewicz. Do takich inicjatyw należy współpraca z innymi regionami UE w ramach Platformy S3 (czyli utworzonej przez Komisję Europejską instytucji animującej współpracę międzyregionalną w zakresie badań, rozwoju i innowacji), czy działania podejmowane na rzecz rozwoju Przemysłu 4.0 na Mazowszu.

 

Projekt ModelMazovia najlepszy

Omówiono także założenia projektu ModelMazovia, który z maksymalną liczbą punktów zakwalifikował się do pilotażu gov_LAB, finansowanego ze środków EFRR (Poddziałanie 2.4.1 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój). Projekt ten ma zaprojektować nowy instrument wsparcia dla przedsiębiorców. Jego efektem będzie schemat pomocy MŚP, które chcą dostosować swoje modele biznesowe do wyzwań gospodarki o obiegu zamkniętym i Przemysłu 4.0. Udział w pilotażu zapewni wsparcie eksperckie i szkoleniowe niezbędne do zaprojektowania instrumentu.

 

Wystąpienia laureatów

Swoje inspirujące oraz innowacyjne projekty zaprezentowali przedstawiciele firm – laureatów programów akceleracyjnych Przedsiębiorcze Mazowsze oraz MAZOVIAN Startup realizowanych w ramach wspierania mazowieckiego ekosystemu start-upów. Były to firmy: ACRO Bike – zawsze miej pod ręką sprawny rower, CyberStudio – system zarządzania ryzykiem w IT, BallSquad – system do zarządzania obiektami sportowymi oraz Transformacja Dietetyczna – program zmiany nawyków żywieniowych online dla kobiet. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się m.in. jakie cele i filozofia przyświecają prezentującym się start-upom, jakie są ich modele biznesowe oraz jakie mają sukcesy i trudności w prowadzeniu biznesu.

 

Kolejne posiedzenie Mazowieckiej Rady Innowacyjności planowane jest na wrzesień.

 

 

Liczba wyświetleń: 537

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.