Aktualności

Forum „Circular Economy dla Jednostek Samorządu Terytorialnego” w Warszawie

2019.06.06 11:35 , aktualizacja: 2019.06.06 11:56

Autor: Opr. na podst. zebr. mat., Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

  • Forum „Circular Economy dla...
  • Występuje Aleksandra...
  • W programie Forum –...
  • Forum powinno stać się...
  • Wymiana doświadczeń...
  • Samorządy, ze swymi...
  • Współorganizatorami Forum...

Które doświadczenia polskich samorządów dotyczące polityki zrównoważonego rozwoju zasługują na upowszechnienie? Jak na poziomie samorządu można wprowadzać konkretne rozwiązania cyrkularne, w ramach koncepcji gospodarki obiegu zamkniętego? Odpowiedzi szukają uczestnicy Forum Circular Economy dla Jednostek Samorządu Terytorialnego, które odbywa się 6 maja w Warszawie.

 

W programie Forum – prezentacje i zajęcia warsztatowe. Współorganizatorami są Samorząd Województwa Mazowieckiego i Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju. Spotkanie ma charakter wielosektorowy – obejmuje kwestie gospodarki odpadami, energii odnawialnej, zrównoważonego budownictwa, edukacji społeczeństwa. Ma na celu możliwie szeroką wymianę wiedzy i doświadczeń oraz implementację dobrych praktyk. Powinno stać się inspiracją do szerszego wdrażania rozwiązań cyrkularnych w samorządach w całej Polsce.

 

Gospodarka obiegu zamkniętego

 

Jak pokazują dobre praktyki krajów Europy Północnej i Skandynawii, gospodarka obiegu zamkniętego to nie chwilowa moda, a kierunek, od którego nie ma już dziś odwrotu. W tym procesie istotne jest wsparcie instytucji oraz edukacja, a samorządy są kluczowymi partnerami, mogą nie tylko same implementować innowacyjne rozwiązania, ale także inspirować do zmian. Samorządy, ze swymi zasobami ludzkimi i technologicznymi, mają zdolność lepszego identyfikowania i wdrażania rozwiązań cyrkularnych, gdyż są bliżej problemów i najlepiej znają lokalne uwarunkowania. Dzięki temu JST mogą stać się liderami w procesie transformacji z gospodarki liniowej na cyrkularną, a co za tym idzie mogą przyczyniać się do poprawy jakości środowiska i podnoszenia poziomu życia mieszkańców.

 

Forum „Circular Economy dla JST” odbywa się w ramach Polish Circular Hotspot – ogólnopolskiej inicjatywy skupiającej różne grupy interesariuszy wokół idei gospodarki obiegu zamkniętego. Hotspot jest przestrzenią, która pozwala na dyskusję oraz wymianę doświadczeń różnych sektorów i branż; jest platformą współpracy, być może na co dzień konkurujących ze sobą podmiotów, ale które w rezultacie kooperacji i dostępu do wspólnych zasobów (wiedzy, technologii) mogą osiągnąć więcej zarówno w kwestii wprowadzania gospodarki o obiegu zamkniętym, jak i własnego rozwoju.

Liczba wyświetleń: 383

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.