Aktualności

Bezpłatne badania profilaktyczne w Płocku

2019.06.10 12:25 , aktualizacja: 2019.06.13 13:23

Autor: Ariel Kaniewski (ZD), Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

  • Dyr. Agnieszka Gonczaryk z...
  • Uczestnicy pikniku mogli...
  • Powodzeniem cieszył się...
  • Na żywo, na antenie rada...
  • Instruktaż udzielania...
  • A. Gonczaryk, S....
  • Porad z zakresu zdrowia...
  • Fizjoterapeuci udzielili...

Tym razem Piknik Rodzinny „Zdrowie dla Wszystkich”, organizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, odbył się w Płocku. 8 czerwca na Placu Stary Rynek, Mazowszanie mogli połączyć przyjemnie spędzony czas z pożytecznym – wykonać darmowe badania profilaktyczne.

 

Promocja zdrowego stylu życia i edukacja zdrowotna, poprzez organizowane pikniki, pozwala w atrakcyjny i dostępny sposób przekazać wszystkim mieszkańcom, jak ważne jest dbanie o własne zdrowie. Systematyczne badania, aktywność fizyczna, odpowiednie odżywianie, to wszystko jest niezwykle istotne w profilaktyce chorób, gdyż jak wiadomo – lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

 

– Jest nam niezmiennie miło, że tak wielu Płocczan zdecydowało się wybrać na nasz piknik. Oznacza to, że mieszkańcy tego regionu z całą pewnością chcą dbać o siebie, bo zdrowie nie jest im obojętne. Co istotne – w pikniku uczestniczą całe rodziny wraz z małymi dziećmi, a przecież najważniejsze jest aby już od najmłodszych lat uczyć się zdrowego trybu życia i przyswajać wiedzę na temat zapobiegania chorobom – podkreśliła Agnieszka Gonczaryk, dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej UMWM w Warszawie.

 

Badania w Płocku

 

Podczas płockiego pikniku można było m.in. zmierzyć sobie ciśnienie krwi, wykonać pomiar BMI, zrobić badanie w kierunku wykrycia wirusa zapalenia wątroby typu C, sprawdzić poziom cholesterolu, cukru, poznać skład masy ciała oraz wykonać badanie spirometryczne. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także porady kardiologów i dietetyka. Natomiast największe kolejki tradycyjnie ustawiały się do densytobusu, gdzie wykonywano badania w kierunku osteoporozy oraz do badania słuchu. Nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych, dla których czekała ścianka wspinaczkowa. Fizjoterapeuci przygotowali dla mieszkańców energorower, na którym trzeba było się trochę zmęczyć aby wyprodukować dla siebie świeży sok z pomarańczy, a specjaliści z Mazowieckiego Centrum Stomatologii Sp. z o.o. w Warszawie zapewnili uczestnikom pikniku bezpłatne przeglądy i porady z zakresu higieny jamy ustnej.

 

Ważnym elementem pikniku była również profilaktyka zaburzeń psychicznych i uzależnień. Specjaliści udzielali mieszkańcom istotnych porad oraz przekazywali informacje o tym, gdzie możemy się zgłosić po pomoc w takich sytuacjach.

 

Na scenie nie zabrakło pokazu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a ci którzy chcieli przejść indywidulany instruktaż, mieli taką okazję przy namiocie wystawionym przez Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku. Natomiast pracownicy Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej prowadzili konkurs wiedzy o zdrowiu, w którym do wygrania były drobne upominki.

 

Kolejny piknik

 

Na ostatni rodzinny piknik zapraszamy 14 czerwca do Ciechanowa (Plac Jana Pawła II) od godz. 12.00 .Udział w pikniku jest bezpłatny.

Liczba wyświetleń: 384

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.