Aktualności

Roztrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”

2019.06.12 08:45 , aktualizacja: 2019.06.12 14:11

Autor: Katarzyna Grajda Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych, Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

  • I miejsce w konkursie...
  • II miejsce w konkursie...
  • III miejsce w konkursie...
  • Finałowe godziny konkursu...
  • Finałowe zmagania...
  • Zwycięska drużyna z Dukli,...
  • Uczestnicy konkursu przed...
  • Uczestnicy konkursu...

Konkurs „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”, organizowany przez Porozumienie Parków Krajobrazowych na rzecz edukacji ekologicznej, pozwala uczniom z klas VII-VIII szkoły podstawowej i klas III oddziałów gimnazjalnych zaprezentować wiedzę z zakresu wiedzy biologiczno-geograficznej, przyrodniczej i ekologicznej. Finał odbył się w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie.

 

W ubiegłorocznym konkursie I miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Złotokłosie, z województwa mazowieckiego. Dlatego w tym roku szkolnym to Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych był głównym koordynatorem tego renomowanego, ogólnopolskiego konkursu z zakresu wiedzy biologiczno-geograficznej, przyrodniczej i ekologicznej dla uczniów klas VII-VIII szkoły podstawowej i klas III oddziałów gimnazjalnych. Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.

 

Wieloetapowy konkurs z wielką liczbą uczestników

 

W konkursie uczestniczyły 463 szkoły podstawowe z 304 gmin z całej Polski. Liczba uczniów zgłoszonych w etapie szkolnym wyniosła 8135 osób.

Konkurs składał się z 5 etapów, w których brały udział 4-osobowe drużyny z poszczególnych szkół:

– 1 etap szkolny (16.11.2018 r) – współzawodnictwo między uczniami w obrębie danej szkoły.

– 2 etap gminny (14.12.2018 r.) – współzawodnictwo między szkołami w obrębie danej gminy.

– 3 etap parkowy (11.01.2019 r.) – współzawodnictwo szkół reprezentujących gminy w obrębie danego parku krajobrazowego.

– 4 etap wojewódzki (22.03.2019 r.) – współzawodnictwo pomiędzy szkołami reprezentującymi poszczególne parki krajobrazowe.

– 5 etap ogólnopolski (04.06.2019 r.) – w tym etapie rywalizowały między sobą szkoły, które zwyciężyły w finałach wojewódzkich.

 

Zwycięzcy konkursu

 

W XVIII edycji ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” poszczególne miejsca na podium zajęły:

– I miejsce – drużyna reprezentująca woj. podkarpackie, z Zespołu Szkół nr 2 w Dukli, w składzie: Aleksandra Smaś, Aleksandra Belczyk, Wiktoria Jakieła, Bartosz Zych, nauczyciel Małgorzata Kusiak;

– II miejsce – drużyna reprezentująca woj. pomorskie, ze Szkoły Podstawowej w Silnie, w składzie: Łukasz Szmagliński, Kinga Lemanczyk, Hubert Witkowski, Paulina Januszewska, nauczyciel Barbara Szczęsna;

– III miejsce – drużyna reprezentująca woj. dolnośląskie, ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jaworze, w składzie: Martyna Gajda, Szymon Bander, Hanna Subczak, Szymon Adamski, nauczyciel Joanna Adamska.

 

Uroczyste rozdanie nagród odbyło się w obecności Tomasza Krasowskiego, dyrektora Departamentu Polityki Ekologicznej, Geologii i Łowiectwa UMWM i Sylwestra Chołasta, dyrektora Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych. Nagrody ufundował Samorząd Województwa Mazowieckiego.

 

Organizator zapewnił czterodniowy pobyt drużyn na terenie województwa mazowieckiego. Podczas wizyty na Mazowszu drużyny wraz z opiekunami i koordynatorami wojewódzkimi mieli mozliwość zwiedzić m.in.: Zamek Królewski i Stare Miasto w Warszawie, Centrum Nauki Kopernik, PGE Narodowy, Pałac Kultury i Nauki, Zamek-Zbrojownię Liw, siedzibę Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego w Kaliskach.

 

Wszystkim uczestnikom gratulujemy olbrzymiej wiedzy i życzymy sukcesów w kolejnych edycjach konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”.

Liczba wyświetleń: 418

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.