Aktualności

„Stanisław Moniuszko – to jest mój rok”

2019.06.14 12:20 , aktualizacja: 2019.06.14 13:13

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

infografika, przedstawia napis „Stanisław Moniuszko – to jest mój rok”  wystawa w 200. rocznicę urodzin kompozytora, z prawej strony widać fragment nut i klawisze fortepianu Wystawę „Stanisław...

W tym roku przypada 200. rocznica urodzin kompozytora, dyrygenta, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie i twórcy polskiej opery narodowej – Stanisława Moniuszki. Z tej okazji przygotowana została wystawa planszowa poświęcona życiu i twórczości wybitnego kompozytora. W wydarzeniu weźmie udział 137 bibliotek z całego regionu. Na ten cel samorząd Mazowsza przekazał 140 tys. zł.

 

– W roku Moniuszkowskim zapraszamy państwa na wyjątkową wystawę. Chęć udziału w projekcie zgłosiło ponad 130 bibliotek miejskich i gminnych. To bardzo ciekawy pomysł na uczczenie 200. rocznicy urodzin tego wielkiego kompozytora – mówi wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

 

Stanisław Moniuszko

Urodził się 5 maja 1819 r. w Ubielu na Białorusi. Inspirację do muzyki stanowiła dla niego twórczość ludowa. W idealny sposób łączył folklor z obowiązującymi wówczas europejskimi kanonami opery. Dorobek kompozytora składa się z oper, pieśni, kantat, utworów religijnych, symfonicznych, kameralnych i solowych, a także operetek, baletów i muzyki do dramatów. Imponuje różnorodnością twórczości.

 

– W tym roku obchodzimy 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki – wybitnego kompozytora, ojca polskiej opery narodowej. Z tej okazji przygotowaliśmy wystawę, mającą na celu przybliżenie życia i twórczości kompozytora. Dzięki dofinansowaniu samorządu Mazowsza będzie można ją zobaczyć aż w 137 bibliotekach z całego regionu – podkreśla dyrektor Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy Michał Strąk.

 

Wystawa poświęcona kompozytorowi

Z okazji wyjątkowego jubileuszu Biblioteka na Koszykowej oraz Teatr Wielki w Warszawie organizują wystawę poświęconą kompozytorowi. Ma ona układ modułowy i składa się z 15 plansz o wymiarach 100 x 70 cm. Obiekty ekspozycyjne pochodzą ze zbiorów Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki, Muzeum Teatralnego Opery Narodowej i Muzeum Literatury w Warszawie.

Wystawa ukazuje najważniejsze dzieła kompozytora, miasta w których mieszkał, jego europejskie podróże, działalność jako dyrygenta, dyrektora Opery Narodowej, wydawcy własnych utworów, a także rodzinę, która miała ogromny wpływ na jego postawę społeczną i artystyczną. Znajdziemy tu również mało znane rysunki ze szkicownika jego ojca Czesława Moniuszki, fotografie rekwizytów i kostiumów z wystawianych oper i wiele innych szczegółów z życia artysty.

Ekspozycję będzie można zobaczyć w ponad 130 bibliotekach na Mazowszu. Wydruk plansz i ich dystrybucja była możliwa dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

 

 

Pliki do pobrania

Rozmiar: 98 kB, Liczba pobrań: 134, Plik graficzny (JPG)

Liczba wyświetleń: 276

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.